Milzarāju ģimene uz veikalu dodas ar saviem auduma maisiņiem. Kā dzīvot dabai draudzīgāk?

Diāna Urbāne

Autors: Diāna Urbāne

8 komentāri

Zane un Rūdolfs Milzarāji pirms vairākiem gadiem mainīja paradumus, lai dzīvotu dabai draudzīgāk. Šobrīd viņi ir atteikušies no plastmasas maisiņiem, pudelēm un samazinājuši savu atkritumu daudzumu.

Zane sevi dēvē par satura veidotāju, savukārt Rūdolfs ir kafejnīcas “Herbārijs” bāra vadītājs. Viņi pievērsās bezatkritumu dzīvesveidam pirms vairāk nekā trīs gadiem, sākot ar plastmasas salmiņu nomaiņu pret metāla.

Rūdolfs
Atbalsta bezatkritumu dzīvesveidu

Manuprāt, tieši vārds “zero waste” ir biedējošs, jo būtībā tas sanāk nulles atkritumu dzīvesveids. Tomēr mūsdienās bez atkritumiem dzīvot nevar, mēs mēģinām, lai mums būtu maksimāli maz atkritumu. Sākumā ir jāpiedomā, bet pēc tam jau tas vienkārši veidojas kā ieradums. Klasiskākais piemērs ir doties uz veikalu ar savu auduma maisiņu.

Milzarāju ģimene ir aktīvi ceļotāji, ziemu viņi pārlaiž saulainajā Balī salā. Ārzemēs redzot pilnās pludmales ar plastmasas atkritumiem, viņi aizdomājās, cik patiesībā svarīgi ir mainīt savus ieradumus.

Rūdolfs
dalās pieredzē

Arī ceļojot mēs ņemam līdzi savus auduma maisiņus. Ņemam līdzi savus salmiņus, jo Bali, kur nodzīvojām pusgadu, mēs gandrīz katru dienu dzērām kokosriekstus. Indonēzijā ir daudz sarežģītāk, jo tur veikalos viss ir plastmasā – vienreizlietojamās zobu pastas tūbiņas, pulverīši. Absurdākās lietas ir ieliktas plastmasā vai nepārstrādājamos materiālos.

Pirms došanās uz veikalu, svarīgi ir sagatavot sarakstu, lai iepirkuma grozā būtu tikai nepieciešamais. Zane to ir iecienījusi darīt telefonā, kur visai ērti var veikt labojumus.

Vēl svarīgs padoms, ko ģimene dod – uz veikalu nav ieteicams doties izsalkušam, citādi roka pati sniegsies pēc neveselīgiem našķiem.

Starp citu, Rīgā ir vairāki beziepakojuma preču veikali, kur iepirkties iecienījusi arī Zane. Viņai vienmēr pa rokai ir savs auduma maisiņš un pāris kārbiņu, kur iebērt sveramos produktus. Turklāt Zane ir vegāne, tāpēc tur viņa atrod īpašus produktus.

Zane ar Rūdolfu iesaka pievērsties zaļākai dzīvei pamazām, veidojot ieradumus. Arī viņiem vēl kur augt.

8 komentāri