“Mēs visi saņēmāmies un kopā to izdarījām!” latvieši Jaunzēlandē atklāj, kā valsts pievarēja cīņu ar Covid-19 pandēmiju

Diāna Urbāne

Autors: Diāna Urbāne

0 Komentāru

Kamēr Latvijā valda barga ziema un termometra stabiņš ir noslīdējis pat līdz -20 grādiem, tikmēr Jaunzēlandē cilvēki bauda vasaras karstumu un par Covid-19 pandēmiju vairs nedomā. Sazinājāmies ar vietējiem latviešiem, lai noskaidrotu, kāda tad ir valsts veiksmes atslēga.

Eksotiskā Jaunzēlande, ko latvieši iecienījuši gan kā atvaļinājuma galamērķim, gan alpīnismam, kopš pērnā gada marta ieceļošanai ir slēgta. Saslimšanas gadījumi Jaunzēlandē gandrīz vairs neesot, vien retais, tomēr pavisam noteikti – atslābt nevar! Tā teikt, visi sadevās rokās un kopīgi pārvarēja grūto situāciju. Šobrīd ikdienas dzīve ir gandrīz atpakaļ vecajās sliedēs, divas reizes pēc kārtas ir izturēts stingrs karantīnas režīms.

Gita
latviete Jaunzēlandē

Līdz ko iestājās pilnīga mājsēde, neviens nedrīkstēja iziet ārpus mājas. Tika atļauts pārvietoties tikai viena kilometra rādiusā. Policijas patruļas nepārtraukti pārbaudīja, kāda ir situācija ielās. Laukā bija tik nereāls klusums, mašīnas vispār nepārvietojās, tas bija fenomenāli. Vienā no interneta lapām lasīju, ka Jaunzēlande tika uzskatīta par koncentrācijas nometni, tomēr, manuprāt, tādēļ arī panācām labo rezultātu.

Valstī kopā ir nedaudz vairāk kā divi tūkstoši saslimšanas gadījumi. Tas, pateicoties stingrajiem noteikumiem, gluži kā cietumā. Tieši jaunā un allaž pozitīvā premjerministre Džasinda Ārderna neļāva iedzīvotājiem krist panikā, viņa nenogurstoši atgādināja situācijas nopietnību.

Valdība bija izstrādājusi konkrētu plānu, kā rīkoties. Situācijas nopietnība tika sadalīta četros līmeņos – ceturtais līmenis nozīmēja krīzes stāvokli, kad nedrīkstēja pamest savas mājas. Līmenis varēja mainīties jebkurā brīdī, iepriekš nevienu nesagatavojot.

Visi iedzīvotāji nepārtraukti tika informēti, telefonos saņemot brīdinājuma ziņu. Lai kontrolētu saslimšanas gadījumus, tika ieviesta stingra kontaktpersonu izsekošanas un izolēšanas sistēma, kā arī konkrēti ierobežojumi attiecībā uz pulcēšanos un robežkontroli. Valsts robežu slēdza, jau sasniedzot tikai 100 saslimšanas gadījumus.

Gitai vaicājot, kādi šobrīd ir ierobežojumi Jaunzēlandē, viņa nosmej, – kas ir pandēmija? Arī latviete Ivanda sarunas laikā malko kafiju kafejnīcas terasē, un, izstāstot viņai situāciju Latvijā, sieviete ir pagalam pārsteigta. Šobrīd Jaunzēlandē drošības noteikumu gandrīz vairs nav, maskas esot jāvelk tikai sabiedriskajā transportā (arī lidmašīnā).

Mēs visi saņēmāmies un kopā to izdarījām! Es atceros, cik īpaša bija tā diena, kad varēja kopā ar draugiem iedzert kafiju kafejnīcā. Sākumā jau bija neveikla tā tikšanās, jo prātā doma, ka jāievēro distance, bet beidzot varējām cieši viens otru apskaut. Mēs varam cīnīties kopā vai cīnīties atsevišķi. Karu neuzvarēs, ja divi iet cīnīties un trīs skrien atpakaļ.

Ierastā rosība lidostās ir teju apstājusies, dienā paceļas vien dažas lidmašīnas. Tomēr lidošana esot visdrošākais veids, kā pārvietoties, jo ir noteikti stingri drošības noteikumi. Pirms lidošanas noteikti vajag kārtīgi iepazīties ar izvēlētās valsts pandēmijas drošības noteikumiem, citādāk var nākties iesprūst lidostā vai atvadīties no prāvas naudas summas, pašam nezinot, pārkāpjot likumu.

Jānis Beķeris
Ārlietu ministrijas preses sekretārs

Sarežģītākais, ka drošības noteikumi mainās, katrai valstij tie ir citādāki. Turpceļā var būt vieni nosacījumi, taču atpakaļceļā tie jau var būt citi. Mēs aicinām visus atliekamos ceļojumus atlikt un doties uz ārvalstīm tikai tad, ja tas ir svarīgi. Ļoti rūpīgi iesakām iepazīties ar maršrutu, kādām valstis ir jāšķērso.

Ārlietu ministrijas pārstāvis ziņo, ka, sākot ar 11. februāri, personas no Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomikas zonas valstīm, Šveices Konfederācijas un Apvienotās Karalistes ar starptautisko pasažieru pārvadājumiem vai privāto transportlīdzekli Latvijā varēs ieceļot tikai neatliekamas nepieciešamības gadījumos. Kāds no šiem iemesliem būs jānorāda vietnē covidpass.lv. Konkrētāks ceļošanas ierobežojumu skaits pieejams Ārlietu ministrijas mājaslapā.

0 Komentāru

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

Kategoriski atsaka kompensāciju autovadītājam, kura mašīnai uzkrita koks

Tikai katrs trešais Saeimas deputāta palīgs var uzrādīt Covid-19 sertifikātu

Blogeris Pipars aicina ziedot piecgadīgās Betijas rehabilitācijai, iegādājoties viņa maiznīcā picu!

"Varēja beigties letāli!" Uzbrauc uz ietves, ietriecas skolas vārtos: avārija Salaspilī aktualizē gājēju apdraudējumu