Mērķis konservu bundžas lielumā un militārā izcelsme! Fakti, ko nezināji par biatlonu

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Biatlons – nepārprotami viens no foršākajiem sporta veidiem, kurā sportisti uz muguras nes smagumu, kas pielīdzināms diviem ananasiem. Senā pagātnē šo sporta veidu dēvēja par militāro patruļu, ar ko kā treniņu sacensību garā nodarbojās militāristi. Kopš pagājušā gadsimta vidus biatlons ir olimpiskais sporta veids, kas saista miljoniem skatītāju visā pasaulē.

Ar kādām grūtībām sportisti sastopas trasē? Kāda ir šautene, ko sportisti stiepj uz muguras pat dažus desmitus kilometru? Par to stāsta bijušais biatlonists un olimpietis Gundars Upenieks.

Līdz 20. gadsimta sākumam biatlons jeb, kā agrāk to sauca, militārā patruļa bija sacensību garā aizvadīts treniņš militārās jomas “spečukiem”. Bet 20. gadsimta vidū tas nostiprinājās kā sporta veids. Ierasto distanču slēpošanu biatlona sacensībās “atsvaidzina” šaušana.

Ja tā mērķus sašauj veiksmīgi, var cerēt uz augstvērtīgu rezultātu. Tikmēr klasiskajā distanču slēpošanā veiksmes atslēga ir tikai ātrā slēpošanā.

Divi ananasi uz muguras

Biatlonisti sacensībās noslēpo no 7,5 līdz 20 kilometriem, atkarībā no disciplīnas un sportistu dzimuma. Distances laikā uz muguras nes šauteni, kuras svars nedrīkst būt mazāks par 3,5 kilogramiem, kas ir pielīdzināms divu ananasu svaram. Labākie sportisti ar šādu svaru uz muguras var attīstīt līdz par 25 kilometriem stundā lielu vidējo ātrumu.

Gundars Upenieks

Gundars Upenieks
bijušais biatlonists un četru olimpisko spēļu dalībnieks

Var būt arī 5,5 kilogramus smaga šautene. It kā sportistam būtu izdevīgāk nest vieglāku šauteni, jo ar vieglāku nav tik sarežģīti pārvietoties. Tie kilogrami jānes, no tā ātrums distancē krītas, slodze mugurai, visam ķermenim.

Tomēr, no otras puses, ja ir ļoti viegla šautene, var rasties problēmas, tēmējot un šaujot. Sacensībās kāds pat liek smagumu uz stobra, lai stāvus šaušanā izlīdzsvarotu šauteni.

Lai sacensībās lietotu ieroci, sportistiem ir jāiegūst speciāla atļauja. Latvijas biatlonists, olimpietis Andrejs Rastorgujevs trasē uz slēpēm ir viens no ātrākajiem (G. Upenieks viņu vērtē kā trešo vai ceturto ātrāko biatlonistu vidū), tomēr ātra slēpošana šajā sporta veidā ir tikai daļa veiksmes: priekšnosacījums labam rezultātam finišā ir precīza šaušana.

“Skaidrs, ka šaut nevar, ja esi pilnībā aizelsies. Lielākai daļai cilvēku, netrenētajiem, no visa spēka noslēpojot divus kilometrus, būs vairākas minūtes jāatpūšas. Bet lielajos mačos (Pasaules kausā) daudzi jau būs pabeiguši šaut šajā laikā un devušies atpakaļ trasē,” turpina G. Upenieks.

Cik grūti ir šaut pa konservu bundžas izmēra mērķi?

Kad lielā ātrumā noslēpoti vairāki kilometri, sirds sitas kā negudra un esi aizelsies, ir ārkārtīgi grūti nomierināt ķermeni statiskai šaušanai. Kuram tas izdodas sliktāk, tas šauj garām un slēpo 150 metru soda apli par katru nesašautu mērķi vai saņem vienu soda minūti.

Gundars Upenieks

Gundars Upenieks
bijušais biatlonists un četru olimpisko spēļu dalībnieks

Katrs sportists atrod savu pulsu, ar kādu ienāk šautuvē, ar kādu viņš sāk šaut. Saprot, pie kāda pulsa ir mazākās vibrācijas.

Kāds var iesākt šaut pirmo šāvienu 12. sekundē, cits – 19. sekundē. Ja šaus 12. sekundē, ir ļoti liels risks, ka var netrāpīt. Kādam pulss no dabas ir pietiekami zems, līdz ar to ir vieglāk.

Citam ir lielāks pulss, tāpēc gadu gadiem sportisti tam trenējas. 25 līdz 30 sekundēs pieci šāvieni ir jāveic.

Biatlonā ir divas šaušanas pozīcijas: šaušana stāvus un guļus. Mērķa attālums: 50 metru. Atkarībā no disciplīnas katra jāveic vienu vai divas reizes. Šaujot stāvus, jātrāpa mērķī, kura diametrs ir 11,5 centimetri, pielīdzināms konservu skārdenes diametram.

Šaušanā guļus ieroča turēšanas pozīcija ir stabilāka, tāpēc teorētiski guļus šaut ir vieglāk. Tomēr šajā pozīcijā mērķis ir krietni mazāks – 4,5 centimetri diametrā. Lai saprastu, cik neliels ir šis mērķis, apskaties apaļo vates tamponu.

Par spīti grūtībām, “Bez Tabu” žurnālistam ar pirmo piegājienu Madonas Smecera sila trasē izdodas sašaut visus mērķus, otrajā reizē “nopelnīts” viens soda aplis 150 metru garumā.

Augstākās klases sportisti spējīgi rezultātu tabulā izsisties augstās vietās pat ar vairākām kļūdām šaušanā, jo ir ātri slēpotāji. Pirms sacensībām svarīgi sagatavot slēpes atbilstoši sniega seguma īpatnībām.

Slēpju sagatavošanas profesionālis Juris Borovikovs stāsta, ka slēpošanas lielvalstu pārstāvji “neļauj skatīties uz slēpju sagatavošanas procesu. Tas viss notiek slēgtās telpās, negrib rādīt savu “virtuvi”. Rezultātu veido sportista sagatavotība, kas ir 75 procenti, pārējie 25 procenti ir slēpju sagatavošana.”

Lasi vēl