“Mans trīs gadus vecais dēls ir veģetārietis!” Veselības nozares speciālisti komentē bērnu un jauniešu vēlmi atteikties no gaļas

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

12 komentāri

Latvijā arvien lielāku popularitāti gūst veģetārisms un vegānisms – domu par atteikšanos no konkrētiem produktiem apsver arī bērni un jaunieši, tāpēc aktualizējas jautājums par to, vai tas nekaitē augoša organisma veselībai.

Ivars ar deviņus gadus veco Laumu ir veģetārieši – maltīti bez gaļas ietur jau piecus gadus. Ivars no ēdienkartes gaļas produktus izslēdzis pusgada laikā. Stāsta, ka pozitīvas iezīmes pamanījis uzreiz – bijusi lielāka enerģija un viegluma sajūta. Arī Ivara sieva ir veģetāriete, kura pamudinājusi vīru pievērsties veģetārisma dzīvesveidam. Ģimenē aug arī trīs gadus jauns bērns, kurš arī gaļu uzturā nelieto.

Arī Ikšķiles Brīvā skola audzēkņiem pasniedz tikai veģetāru maltīti. Pasaulē joprojām tiek lauzti šķēpi ir vai nav veselīgi izslēgt no ēdienkartes gaļu, tomēr skolas vadītāja Kristīne Liberte, kura pati deviņus gadus neēd gaļu, uzskata, ka visa pamatā ir sabalansēta maltīte, lai organismam nekā netrūktu.

Ēdienreizes skolā palīdz saplānot uztura konsultante, kura uzrauga, lai bērniem pasniegtais ēdiens būtu pilnvērtīgs ar visām nepieciešamajām uzturvielām. Skolas pagalmā ir dārzs, kurā audzētais arī nonāk uz bērna šķīvjiem. Piemēram, pērn skolēni apēduši tonnu ķirbju.

Santa Līviņa
Veselības ministrijas pārstāve

Arvien vairāk pētījumu pierāda, ka, ja veģetārisms ir sabalansēts, daudzveidīgs, tad ar to var uzņemt visas organismam nepieciešamās vielas. No veselības viedokļa veģetārisms būtu atbalstāms, līdzīgu viedokli paudusi arī Pasaules Veselības organizācija.

Normatīvie akti pieļauj veģetārismu mācību iestādēs. Tomēr citādi ir ar izplatīto vegānismu. Aptaujāto Latvijas iedzīvotāju vidū atklājas, ka 21% cilvēku uzskata, ka būt par vegānu ir moderni. Veselības ministrijas pārstāve aicina ar to neaizrauties.

Santa Līviņa
Veselības ministrijas pārstāve

Attiecībā uz pusaudžu vecumu un bērnu vecumu Veselības ministrija uzskata, ka pastāv ļoti lieli riski, ja bērns kļūst par vegānu, jo var rasties gan olbaltumvielu nepietiekamība, gan omega 3 taukskābju nepietiekamība, B vitamīnu deficīts. Ar vegānismu ir grūti iegūt visas nepieciešamās vielas augoša bērna organismam.