Maija Rozīte-Krištopane uzvar cīņā ar hakeriem

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Pagājušajā ceturtdienā hakeri nozaga radio “Star FM” programmas vadītājas Maijas Rozītes-Krištopanes piekļuves datus sociālajai platformai “Instagram”. Viņa raidījumam “Bez Tabu” atklāj, kā uzvarējusi cīņā ar hakeriem.

Uzdodoties par topošiem sadarbības partneriem, viltvārži radio DJ Rozīti-Krištopani aicināja apmeklēt mājaslapu, kur varot gūt ieskatu kādam vajadzētu izskatīties sadarbības rezultātam. Rozīte savus “Instagram” pieejas datus ievadīja hakeru atsūtītā mājaslapā, līdz ar to zaudējot kontroli pār savu profilu.

Rakstot “Instagram” lietotāju palīdzības centram, Maija Rozīte-Krištopane nesaņēma nepieciešamo informāciju, lai varētu atjaunot kontroli pār savu profilu.

Maija Rozīte-Krištopane
Radio ”Star FM” programmas vadītāja

Es saņēmu e-pastu no “Instagram”, ka mana profila adrese ir nomainīta. Es to nedarīju, man sāka trīcēt rokas, nesapratu, kas noticis. Domāju, ka telefons kopumā uzlauzts. Radio klausītāji ieteica bloķēt arī maksājumu kartes un citus kontus, lai ciestu mazākus zaudējumus. Par laimi, uzbrukums aprobežojās tikai ar “Instagram”. Gribu brīdināt citus Latvijas iedzīvotājus par šādām darbībām.

Ļaundari no Maijas pieprasījuši 285 dolārus, lai viņa atgūtu kontroli pār savu profilu. Konsultējoties ar paziņām, viņai ieteikts naudu nepārskaitīt, jo tas negarantē konta atgūšanu. Iesaistot papildspēkus un sazinoties ar aplikācijas izstrādātājiem, Maijai izdevās savu profilu atgūt.

Gints Mālkalnietis
CERT.lv eksperts

Tas ir klasisks pikšķerēšanas gadījums. Tā ir naudas izspiešana, naudu neiesaku pārskaitīt. Iesakām ikvienam izmantot divu faktoru piekļuvi, kas palīdzēs pasargāt jūsu profilus. Šis ir veids, kā papildu parolei pielikt savam kontam drošāku autentifikācijas elementu, lai gadījumā, ja parole ir pārtverta, to nebūtu iespējams izmantot.

Divu faktoru autentifikāciju piedāvā ļoti daudzas sociālo tīklu platformas, kā arī dažādi e-pastu pakalpojumu sniedzēji. Visbiežāk šis pakalpojums ir bezmaksas.