“Liek preces iegādāties ar apmānu!” Pircējs sašutis, – veikalos ierīkoti spoguļi, kas padara tievāku 

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

“Tā ir maldināšana, veikalu pielaikošanas kabīnēs novietot spoguļus ar optisko apmānu,” stāsta “Bez Tabu” skatītājs Ojārs, kurš iepircies vienā no galvaspilsētas tirdzniecības centriem. Spoguļi padarot krietni tievāku – vīrietim šķiet, ka šāda prakse neesot pieļaujama.

Lai pārliecinātos, kādi spoguļi novietoti pircēju priekšā, raidījums “Bez Tabu” apsekoja vairākus veikalus. Eksperimentā piedalījās arī fotogrāfs Toms Norde, kura vērīgā acs pamanīja vairākus knifus, kuri iestrādāti pielaikošanas kabīnēs.

Par eksperimenta vietu “Bez Tabu” izvēlas tirdzniecības centru, kurā atrodas veikals, par kuru savas bažas izteicis arī raidījuma skatītājs. Veikala pielaikošanas kabīnes ir tumšas, un jau ar pirmo acs uzmetienu ir skaidrs, ka spoguļi ir greizi.

Pakustinot spoguli, skats mainās. “Bez Tabu’ viesošanās laikā spogulis ir mazliet ieliekts, kas ķermeņa aprises padara manāmi slaidākas. Kājas spogulī izskatās ļoti tievas, taču ķermeņa augšdaļa platāka.

Tomēr ne tikai slaidas kājas, bet arī seja izskatās ļoti gluda. Fotogrāfs Toms to skaidro ar gaismu – ja tā krītot no augšas, izsitumus, pinnes vai pat iesārtušus vaigus pielaikošanas kabīnē redzēt nevarēšot. Tāpat arī melnie kabīnes aizkari ķermeņa proporcijas sašaurina.

Citos veikalos novērojam, ka gaisma ir no priekšas, tas padara slaidāku vēderu, jo zem tā nemetas ēna. “Arī tas ir tāds optisks triks,” skaidrs Toms.

Apmeklēt veikalu, kurā preču cenas ir virs vidējā, spoguļi un apgaismojums ir ļoti pārdomāts. Sevi uzlūkot iespējams ne tikai pielaikošanas kabīnē, bet arī izejot no tās ārā, kur uzsliets augsts un plats spogulis, kas arī ir nedaudz ieliekts.

Toms Norde
fotogrāfs

“Ir veikali, kuri piemeklējuši spoguļus, lai drēbes izskatītos maksimāli labi, tai pat laikā ir veikalu, kuru galvenais mērķis ir ātrāk pārdot preces. Tādos veikalos pielaikošanas kabīnes ir tumšā vietā, gaisma izskatās jocīgi un no visām pusēm cilvēks izskatās citādāk.”

Patērētāju aizstāvji saprot pircēju sašutumu, tomēr informē, ka vadlīnijas par to, kādiem jāizskatās veikalu spoguļiem, neesot – tā esot tikai un vienīgi veikalu darbinieku darīšana.

Sanita Gertmane
Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve

“Ja mēs saņemtu daudz sūdzību un šis jautājums būtu mūsu fokusā, tad to varētu arī vērtēt, iespējams, kā negodīgu komercpraksi, ja tirgotāji apzināti ievieto spoguļus, kas faktiski maina cilvēka proporcijas, tā jebkurā gadījumā nav laba prakse.”

Lai jautājums aktualizētos, pircējiem, kuri novērojuši greizus spoguļus, jāinformē Patērētāju tiesību aizsardzības centrs – citādi iesaka būt vērīgiem un spoguļattēlu izvērtēt, jo ir skaidrs, ka dažnedažādie spoguļi patiesi izskatu ietekmē.

Foto

1 komentārs