Lidostā ”Rīga” tūristiem atņem četrus mango un riekstus. Aizbildinās ar cīņu pret cūku mēri

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

12 komentāri

Jelgavniece Māra gada sākumā draugu kompānijā devās nedēļu ilgā braucienā uz Ēģipti. Atgriežoties Latvijā, viņu gaidīja pamatīgs pārsteigums.

Lidostā ”Rīga” muitnieki pārbaudījuši Māras bagāžu, kurā pamanījuši augļus, riekstus un sieru. Pasažierei lika visus iepriekšminētos pārtikas produktus izmest blakus esošajos konteineros.

Kad Māra vaicājusi, kādēļ tas jādara, viņai atbildēts, ka šādā veidā notiek cīņa ar cūku mēri.

Māra
Atgriezusies no atpūtas Ēģiptē

Man pateica, ka citrusaugļus un piena produktus nedrīkstot ievest no trešajām valstīm. Vēl bagāžā ieraudzīja grauzdētos riekstus, arī tos lika izmest. Kā pamatojumu minēja, ka tā ir cīņa pret Āfrikas cūku mēri. Lidmašīnā bijām 160 pasažieru, pārbaudīja piecus vai desmit cilvēkus. Vai tiešām šādā veidā cīnās ar infekcijas slimību?

“Bez Tabu” Rīgas lidostas mājaslapā neizdodas atrast informāciju par aizliegumu ievest augļus no trešajām pasaules valstīm, tādēļ zvanām uz lidostas informācijas tālruni. Tur iesaka vērsties pie muitas darbiniekiem, tomēr arī muitas kolēģi īsti nezina, ko atbildēt, tādēļ aicina zvanīt Pārtikas un veterinārā dienesta darbiniekiem. Šo dienestu “Bez Tabu” ilglaicīgi neizdodas sazvanīt.

No decembra vidus stājušies spēkā noteikumi par dažādu veidu augļu un dārzeņu ievešanu no trešajām pasaules valstīm. Šobrīd Eiropas Savienībā privātpersonas bez īpašām atļaujām drīkst ievest ļoti ierobežotu augļu klāstu.

Gunārs Tīlītis
Pārtikas un veterinārā dienesta Robežkontroles departamenta vecākais eksperts

Uz banāniem, kokosriekstiem, datelēm, ananasiem un duriāniem ierobežojumi neattiecas. Ar augļiem var pārceļot dažādas slimības, arī kaitēkļi, augļu mušas. Tās ir bīstamas arī mūsu augļkopībā, piemēram, ķiršiem, ābelēm, plūmēm. Mēs nevēlamies tādus kaitīgos organismus, kas nav mūsu valstī.

PVD norāda, ka lidostā un pie ārējām robežām izvietoti informatīvi plakāti. Šiem ierobežojumiem nav nekāda saistība ar cīņu pret cūku mēri.

Muitnieki janvārī no bagāžām likuši izņemt 130 kilogramus augļu un riekstu. Patiesībā ievesto aizliegto augļu daudzums ir krietni lielāks. Muitnieki fiziski nespēj pārbaudīt visas bagāžas.

Sandra Kārkliņa–Ādmine
VID Nodokļu kontroles pārvaldes direktore

Mēs veicam izlases veida pārbaudes, vai uz riska analīzi balstītas pārbaudes. Kā jau varat iedomāties, ja mēs sāksim baudīt 100% visus pasažierus, kā, piemēram, pasu kontrolē, tad pasažieriem tādas pašās rindās būtu jāgaida, kamēr muitnieki pārbaudītu bagāžu.

Lidostā esošajos Valsts ieņēmuma dienesta stendos aktuālā informācija par jaunajiem aizliegumiem joprojām nav ievietota.

12 komentāri