Lauku nostūrī ierīko ekskluzīvi aprīkotu restaurācijas darbnīcu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Pievienot komentāru

Līga Jansone savulaik Latvijas Mākslas akadēmijā apguva restaurācijas programmu. Turpat pie mājām izveidojusi darbnīcu, kurā mākslas darbiem tiek piešķirta jauna elpa. Arī “Bez Tabu” viesošanās laikā darbnīcā nonākuši divi mākslas darbi, kuriem nepieciešama palīdzība.

Darbnīca ierīkota Bauskas novadā, pārdesmit metru attālumā no Mēmeles. Lai līdz darbnīcai nokļūtu, jāmēro garš posms pa putekļainu ceļu. Līga viesus sagaida ar smaidu un, ilgi nekavējoties, aicina doties uz darbnīcu.

Ieejot darbnīcā, uzreiz jūtams, ka ir ieslēgts gaisa kondicionieris. ”Mākslas darbiem jānodrošina noteikti apstākļi,” Līga stāsta filmēšanas komandai. Līga rakstījusi projektu, lai kondicionieri iegādātos. Tāpat par projekta līdzekļiem izveidota mājaslapa, kā arī iegādāts mikroskops.

Līgas darbnīcā esošais mikroskops mākslas darbu restaurēšanu paceļ citā līmenī. Tik jaudīgi restauratoru palīglīdzekļi Latvijā ir saskaitāmi uz rokas pirkstiem.

Līga Jansone
restauratore

Restauratori ar mikroskopu lielā palielinājumā pēta mākslas darba struktūru, krāsas slāņus, pārkrāsojumus, pārgleznojumus. No mākslas darba var paņemt pavisam nelielu paraudziņu, kur redzami visi krāsas, grunts slāņi. Esmu paņēmusi paraugu no Alūksnes durvīm. Ar mikroskopu redzams, ka durvis gadu laikā pārkrāsotas un gruntētas vienpadsmit reizes. Durvis attīrīsim līdz oriģinālajam krāsojumam.

Restauratore demonstrē fotoattēlus, kuros fiksēts, kā mākslas darbi izskatījušies, pirms tie nonākuši Līgas rokās, un kādi tie ir pēc apstrādes. Atšķirība ir acīmredzama.

Māksliniece atzīst, ka šobrīd visi resursi un laiks tiek veltīts Alūksnes pils restaurēšanai.