Latvijas donori operatīvi glābj nelaimē nonākušos

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

2 komentāri

Latvijā tuvu bija brīdis, lai pārceltu nupat masveidā atsākušās plānveida operācijas. Iemesls pavisam triviāls – valstī izsīkst asins krājumi.

Valsts asinsdonoru centrs izplatījis paziņojumu, kurā norādīts, ka situācija kļuvusi kritiska un jāpalīdz ārstiem glāb pacientu dzīvību.

Valsts asinsdonoru centra paziņojums

Situācija ir kritiska visās asins grupās. Ja tuvākajā laikā asins krājums netiks papildināts, tad slimnīcās tiks atceltas operācijas. Lūdzu, palīdzi ārstiem izglābt dzīvības!

Raidījuma “Bez Tabu” žurnālists Artūrs Špaks pirmo reizi devās uz Valsts asinsdonoru centru, lai ziedotu asinis. Topošajiem donoriem jārēķinās ar aptuveni 30 minūtēm, lai aizpildītu formalitātes.

Tāpat ikvienam nāksies apmeklēt daktera kabinetu, kurā tiks noteikta asinsgrupa, kā arī hemoglobīnu daudzums. Pēc tam jau topošais donors tiek nodots gādīgu māsiņu rokās, kuras veic nepieciešamās darbības, lai varētu uzsākt asins ziedošanu. Māsiņa Olga novērojusi, ka lielākā donoru daļa neskatās kā adata tiek iedurta.

Tamāra Kļaveniece
Donoru nodaļas vadītāja

Vidējā donora profils varētu būt šāds – 36 gadus veca sieviete, visbiežāk asinis nodod vienu reizi gadā. Pati asins nodošana notiek līdz 10 minūtēm, tiek nodota standarta deva – 450 ml, kā arī 35 ml, kas paredzēti analīzei.

Kļaveniece atklāj, ka ar katru gadu donoru vidējais vecums kļūst lielāks.

Šobrīd asinskrājumi izsīkuši, jo slimnīcās lielos apjomos atsākušās plānveida operācijas. Jaunākā informācija liecina, ka donoru aktivitātes dēļ nu vairs trūkst tikai divu asingrupu asinis (0- un A-), iepriekš kritiska situācija bija ar piecām asinsgrupām.

Darba likums paredz donoriem piešķirt apmaksātu brīvu dienu. Sievietes gada laikā asinis drīkst ziedot līdz četrām reizēm, vīrieši līdz sešām.

2 komentāri