Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

Komentāri

Latvijā tapusi raķete kosmosā. Vai spējat noticēt, ka kādreiz ziņu lentēs varēs izlasīt šādu virsrakstu? Šādu mērķi ir uzstādījuši Latvijas entuziasti, kuri rītdien gatavojas otrās Latvijā tapušās kosmiskās raķetes palaišanai. Kā top šī raķete, cik izmaksā, kas ir cilvēki, kuri to izgatavo?

Tas bija pērnā gada nogalē, kad pieci kosmosa entuziasti no Latvijas veica pirmos izmēģinājumus un gaisā palaida kosmosa raķeti. Nē, ne tik lielu kā ierasts redzēt, mazāku un pašu spēkiem izgatavotu. Tas bija pirmais solis uz lielu mērķi.

Pauls Irbins
kosmosa entuziasts

Ar šo projektu mēs gribam jauniešiem parādīt, ka, ja ir tehniskās zināšanas, tad vari sasniegt lielus mērķus. Pašreiz mēs esam izpētes procesā, jo tad, kad Latvijai apritēs apaļi 100 gadi, kā dāvanu tai vēlamies pasniegt kosmosā palaistu raķeti.

Visas detaļas tapušas pēc pašu rasējumiem. Plastmasas daļas printētas ar 3D printeri, iekšējais korpuss tapis no koka, elektronika arī pašu kopā salikta. Viss top dažādās vietās, jo vienu telpu nav. Vienas raķetes materiālu izmaksas tiek lēstas ap 5000 eiro. Jau ceturtdien, 20. aprīlī, Cēsīs būs nākamais izmēģinājums. Pēc tam apkopos rezultātus, lai varētu turpināt sagatavošanās darbus.

Ja mēs to paveiksim un galvenā raķete uzlidos 100 kilometrus augstu, Latvija būs deviņpadsmitā valsts, kura ar pašmāju cilvēku spēkiem ir spējusi palaist lidaparātu kosmosā.

Konstruktori entuziasti cer, ka viss noritēs tā, kā plānots. Ka gan laikapstākļi būs piemēroti, gan ar tehniku viss būs kārtībā. Ja viss izdosies, tas būs kārtējais mazais solis tuvāk mērķim, kas Latvijas vārdu var nest pasaulē.

Foto

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm

Pagatavosim rozā maizītes! Recepte biešu briošmaizītēm 1

Pavisam vienkārša recepte gardām maizītēm, kas būs pārsteigums gan ģimenei, gan viesiem to krāsas dēļ. Un tie, kuriem bietes negaršo, nesatraucieties, jo bietes receptē galvenokārt pilda krāsošanas funkciju un to garša maizītēs teju nav jūtama.

Lasi vēl