Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas ģimeņu tiesībās un cilvēku savstarpējo konfliktu risināšanā.

3 komentāri

Mūsdienās, kad cilvēki bieži ceļo un, pateicoties aviotransportam, dažu stundu laikā varam nokļūt ne tikai no vienas valsts otrā, bet arī citā kontinentā, ir lietderīgi zināt, ko kāds žests nozīmē citās valstīs un to ņemt vērā, lai nekristu kaunā vai neradītu pārpratumus, raidījumam “Bez Tabu” stāsta literatūrzinātniece, politiķe un grāmatas “Zīmju valoda: latviešu žesti” autore Janīna Kursīte.

Amerikā veiktie pētījumi liecinot, ka tikai 7% informācijas uztveram verbāli, proti, saturu, ko pauž runātājs vārdos, 38 % uztveram pēc intonācijas un balss toņa, bet vairāk nekā pusi – 55% ķermeņa valodā.
Izprast žestus ir lietderīgi gan saskarsmē ar līdzcilvēkiem, gan klausoties valstsvīru un politiķu runās un solījumos. Politiķu žesti bieži liecinot par to, ko viņi paši par sevi nestāsta.

Tā saukto OK žestu, kad saliekot īkšķi un rādītājpirkstu kopā, izveidojam O burta žestu, ļoti iecienījis ASV prezidents Donalds Tramps. Ir virkne valstu, kur tas skaitās nepieklājīgs žests. Piemēram, franči agrāk tā rādīja, ja gribēja sacīt: tu esi nulle.

Etiķetes un protokola speciāliste Aija Strautmane piebilst, ka tas ir arī homoseksuāļu žests. Viņi to izmantojot, sazinoties savā starpā. Būs pavisam nepatīkami, ja šo žestu rādīsim Kolumbijā, kur tas nozīmē – es tevi nogalināšu.

Donaldam Trampam patīk arī kāds cits, visai dīvains žests. Zīme – uz augšu pacelts īkšķis nozīmē, ka viss ir labi, taču ASV prezidents bieži uz augšu pacelto īkšķi strauji kustina virzienā no augšas uz leju un otrādi. Tas esot ļoti nepieklājīgs žests, kas nozīmē to pašu, ko pie mums izstiepts vidējais pirksts.

Turklāt esot nepieklājīgi, kā to bieži dara Donalds Tramps, ar rādītājpirkstu norādīt uz cilvēkiem, nevis nevis ar plaukstu.

Mūsu politiķi gan nav tik aktīvi žestikulētāji, piemēram, amerikāņi vai itāļi, taču arī dažiem mūsējiem raksturīgi gana izteiksmīgi žesti.

Aktīvs žestikulētājs esot Artuss Kaimiņs. Pats politiķis Bez Tabu atzīstas, ka Saeimas tribīnē visbiežāk aktīvi žestikulē, ja vēlas paust savu neapmierinātību un žestus izmanto, ne jau tālab, ka profesija ir aktieris, bet gan tādēļ, ka ir ekstraverts.

Mūsu politiķi bieži lieto tā saucamo uzvaras žestu, burtu V, bet, ja to rāda ar plaukstu uz iekšpusi, tas varot radīt nopietnus pārpratumus un ne tikai esot Lielbritānijā vien. Virknē valstu tas nozīmē ragu žestu un to lieto, ja vēlas kādu aizvainot.

Pie mums ierasts, ja cilvēkam pamāj ar roku, aicinot, lai nāk tuvāk, un tas nav nekas neparasts, taču, ja tā rādīsim, esot daudzās Āfrikas valstīs, tas vietējiem būs pazemojošs žests, jo tā drīkst saukt tikai suni.

Piemēram, somi saka, ka latvieši, līdzīgi kā somi, ir samērā ieturēti, taču latvieši sarunas laikā notur ciešu acu kontaktu gandrīz visu laiku, bet somi – tikai vienu reizi sarunas laikā. Savukārt turkiem vispār nav pieņemts skatīties acīs, īpaši sievietei, lai neradītu pārpratumu.

Braucot uz ārvalstīm, to der ņemt vērā. Arī to, ka, piemēram, latviešiem un citu Ziemeļvalstu pārstāvjiem sarunājoties, ierasts ieturēt kādu pusotru metru distanci, ja sēžam viens pretī otram, bet, ja stāvam – nedaudz tuvāk, taču dienvidniekiem tas šķiet galīgi nepieņemami, jo viņiem ierasta ļoti maza distance ar sarunu biedru, un, ja sarunājoties kāds stāv pārāk tālu, viņiem šķiet, ka sarunu biedrs izvairās un grib attālināties.

Foto

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl