Lai cīnītos ar matu izkrišanu, simtiem vīriešu Latvijā veic matu pārstādīšanas operāciju

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

1 komentārs
Lai cīnītos ar matu izkrišanu, simtiem vīriešu Latvijā veic matu pārstādīšanas operāciju

Mūsdienās plikgalvība sāk rasties gados aizvien jaunākiem. Galvenais cēlonis ir iedzimtība, dažādas slimības, arī stress. Metodes, kā ar to cīnīties, ir dažādas. Matu izkrišanu var novērst vai apturēt, sākot ar ārsta ieteiktām putām, losjoniem, šampūniem, medikamentiem un beidzot ar plazmas injekcijām, mezoterapiju un matu transplantāciju.

“Bez Tabu” skaidro, vai mūsdienās ir iespējams cīnīties ar māti dabu un pilnībā novērst matu atkāpšanos? Par metodēm stāsta klīnikas “Premium Medical” ķirurģe Ilze Runce un matu speciāliste “Derma Clinic Riga” dermatoloģe Evita Jakušonoka. Kad visas metodes ir izmēģinātas vai matu vairs nav, ir iespēja matus transplantēt. To dara gan vīrieši, gan sievietes. Lai gan retāk, taču arī viņas cieš no matu izkrišanas. Vīriešiem mati izkrīt pieres zonā, bet sievietēm galvas vidū vidu ap celiņu.

Matu atkāpšanās process nav saudzējis arī pasākumu vadītāju un radio “Skonto” rīta balss īpašnieku Valdi Melderi. Viņš matu trūkumu uztver ar humoru un jau ir samierinājies. Sākumā gan tā nav bijis, mēģinājis dažādos veidos radīt ilūziju, ka ar matiem viss ir kārtībā, taču tad sapratis, ka pietiek izlikties, ka ir mati, un nolēmis tos noskūt pavisam. Iesaka to darīt arī citiem, jo izskatoties gan sakoptāks, gan sportiskāks.

No plikgalvības nav pasargāts ne nabags, ne bagāts. Tā skārusi pat britu karaļnama pārstāvjus. Tagad arī princi Hariju. Kā ziņo britu mediji, 35 gadus vecais Harijs tomēr nolēmis uzsākt cīņu ar plikpaurību un sācis ārstēties slavenajā Kingslija klīnikā Londonā.

Princis Harijs sācis zaudēt matus drīz pēc tam, kad apprecējies. Viņa sieva Megana Mārkla bijusi tā, kas pamudināja vīru sākt cīnīties ar šo problēmu un lūgt palīdzību klīnikā. Tur noskaidrots, ka Harija matu izkrišanu veicinājis stress, kura pēdējo gadu laikā bijis pārpārēm Harija dzīvē. Viņš apprecējies, kļuvis par tēvu savam pirmajam bērnam. Arī dzīve britu karaliskajā ģimenē bija trauksmaina, un princim Harijam pat nācies pieņemt lēmumu to pamest. Tas viss, kā arī ģenētika esot veicinājusi matu izkrišanu.

Iedzimtība liek sevi manīt arī britu karaļnamā. Arī prinča Harija priekštečus nesaudzējusi plikgalvība. Mati atkāpušies gan viņa tēvam princim Čārlzam, gan vecākajam brālim princim Viljamam, gan onkulim princim Edvardam, gan vectēvam princim Filipam.

Lai cīnītos ar matu izkrišanu, katru gadu vismaz simt vīriešu Latvijā veic matu pārstādīšanas operāciju. Tā norit vietējā narkozē, un mati no pakauša daļas tiek transplantēti pieres daļā.

1 komentārs