Laboratorijas dati: latviešiem ir pārāk zems D vitamīna līmenis

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

6 komentāri

Apkopoti laboratorijas rezultāti liecina, ka vairumam Latvijas iedzīvotāju trūkst D vitamīna. Vissliktākie rezultāti bijuši 2010. gadā, kad tikai 16% D vitamīns bija normas robežās.

Laboratorijas dati rāda, ka, par spīti rezultātu uzlabojumam nākamajos gados, joprojām ”saules” vitamīns normas robežās ir mazāk nekā pusei Latvijas iedzīvotāju.

Ģimenes ārste Dārta Miķelsone norāda, ka papildu vitamīnu uzņemšana būtu jāapspriež ar ārstu. Šobrīd D vitamīna lietošana ir ”topā” visā pasaulē.

Dārta Miķelsone
ģimenes ārste

D vitamīns mūsu organismā sintezējas caur ādu saules staru ietekmē. Pavisam nedaudz var uzņemt ar pārtiku, ēdot treknas zivis, riekstus, taču tā ir ļoti neliela daļa no nepieciešamā daudzuma.

Svarīgi atcerēties, ka sauļojoties jālieto aizsargkrēmi.

Uzņēmēja Marika Ģederte ar lielāko prieku uzturas saulē, kā arī labprāt atvaļinājumu pavada, gozējoties dienvidu valstu pludmalēs. Ģederte nupat atgriezusies no 20 gadu kāzu jubilejas svinībām Karību salās. Uzņēmēja seko līdzi D vitamīna līmenim asinīs un uzskata, ka tas tiešā veidā saistīts ar garastāvokli un noskaņojumu.

Marika Ģederte

Marika Ģederte
Uzņēmēja, seko līdzi D vitamīna līmenim

Ziemā regulāri cenšos izbraukt uz siltām zemēm, tur sauļoties. Tad es Latvijā atgriežos pavisam cits cilvēks.

Kad pirms vairākiem gadiem veicu analīzes, atklājās, ka organismā ir D vitamīna deficīts. Tas izpaužas kā nogurums, neko negribas darīt, pēcpusdienā nāk miegs.

Uztura bagātinātāju un vitamīnu lietošanu jāpārrunā ar ģimenes ārstu.