“Kora galvenā būtība un visa spēks ir dziedāšana kopā!” Vairāku koru diriģente atklāj, kā sagatavojusi dziedātājus attālinātajiem dziesmu svētkiem!

Diāna Urbāne

Autors: Diāna Urbāne

0 Komentāru

Diriģente Elīza Dūma jau vismaz desmit gadu velta visu savu enerģiju četriem koriem! Ar viņu tiekamies Rīgas Tehniskās universitātes Inženierzinātņu vidusskolā, kur noris jauktā kora “Izvēle” mēģinājumi.

Elīza atzīst, ka diriģenta profesija ir diezgan sarežģīta, jāiegulda visa sava dvēsele un enerģija. Viņa arī jauniešus māca, kuriem sākotnēji šķitis, ka diriģents vienkārši stāv un kustina rokas, bet tā nebūt neesot.

Elīza Dūma
diriģente

Varu piekrist apgalvojumam, ka diriģents ir kora spogulis, jo vadītājam ir jāmāk visus noturēt kopā. Starp citu, man ļoti paveicās ar pedagogiem, kas mani mācīja. Gāja grūti, bet nevienā brīdī nedomāju atmest visam ar roku.

Elīza pati ir piedalījusies jau vismaz astoņos dziesmu svētkos, šogad viņa būtu vadījusi trīs kolektīvus. Liela daļa no kora “Izvēle” dziedātājiem vēl nav piedalījušies nevienos dziesmu svētkos, tāpēc spēj tikai iztēloties, kā būtu visiem sanākt lielajā Mežaparka estrādē.

Protams, skolēniem, kuri vispār nav piedzīvojuši īsto svētku sajūtu, arī attālināti piedalīties ir aizraujoši, uzskata Elīza.

Elīza
dalās pārdomās

Šajā visā procesā es mēģināju apstādināt savu pieaugušā domāšanu, jo es jau zinu, kas ir īsti dziesmu svētki, manā izpratnē viņiem tādiem arī ir jābūt, nevis citādākiem. Bērniem, kuriem nav dziesmu svētku pieredzes, jebkāds pasākums ir notikums, arī kopīgu video filmēšana, ievērojot visus nosacījumus, tomēr ir labāk nekā nekas.

Kordiriģentei ir visai grūti iedomāties mēģinājumus veidot attālinātā zvanā, tāpēc katrs vingrinājās savās mājās. Elīza balss ziņās katram koristam iedziedāja savu versiju, kuru vajadzēja atkārtot.

Elīza
pandēmijas laikā neveidoja attālinātos mēģinājumus

Es esmu tas cilvēks, kurš uzskata, ka kora galvenā būtība un visa spēks ir dziedāšana kopā. Tieši tāpēc es neieciklējos uz “Zoom” mēģinājumiem vai atsevišķiem dziedāšanas veidiem. Protams, tādā veidā var saglabāt kontaktu ar dziedātājiem, bet tas neuztur kora gaisotni, un kāpēc kori joprojām ir svarīga kultūras sastāvdaļa.

E-dziesmu svētku laikā koristi sanāca kopā tikai, lai piedalītos video filmēšanā. Šādas tikšanās patiesībā bijušas vairākas, ka dziedātāji visas nespēj uzskaitīt. Vēl koristiem vajadzēja iesūtīt savu iedziedātu versiju kādai dziesmai, kuru pēcāk salika kopā vienā video.

Lai gan svētku sajūta šogad izpalika, visi ir apmierināti ar paveikto. Starp citu, pandēmijas laikā pavasarī koris nosvinēja savu piekto jubileju.

Elīza ir stingri apņēmusies aizvest savu kori uz dziesmu svētkiem, tāpēc visi ir pieņēmuši lēmumu startēt Vispārējos latviešu dziesmu un deju svētkos, kuri, cerams, notiks klātienē.

0 Komentāru

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Vispirms esmu sieviete, tikai pēc tam politiķe!" Ramona Petraviča par erotisko fotosesiju un ažiotāžu

"XS" sērija uz izķeršanu! Autovadītāji noskaitušies, CSDD sistēmā netiekot pie īpašām numurzīmēm; daudzas tiek spekulantiem

Rīdzinieci medī parādu piedzinēji, pieprasot atmaksāt aizdomīgu parādu

“Maxima” kliente: Mani nekonsultēja, jo runāju latviešu valodā

Jelgavas dome ierobežo stāvēšanu pieprasītā stāvlaukumā

"Nesaprotu, kā meitenes to dara!" Viktors Buntovskis "X Faktorā" nav pieradis pie grima

Eksperiments: vakcīnskeptiķi akli izplata viltus profilā ievietotu “pasaku”

"Bērns ļoti pārdzīvoja!" Dusmojas par bērnu neielaišanu "zaļā" režīma pasākumā un veikalā

Kāpēc nekad netīra šo daļu?

Leģendārā "Maskačkas" cūka un - kāpēc Rīgas pašvaldība nesakopj savu īpašumu

Rēzeknieši uzjautrinās, redzot amizanti novietoto soliņu Kovšu ezera teritorijā!

"Auga un ziedēja, nevienam netraucēja!" Bolderājā apsaimniekotāju vaino apstādījumu postīšanā