”Kontrolierim jāredz, kā tiek izvadīts urīns!” “Bez Tabu” šķetina antidopinga analīžu aizkulises

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

0 Komentāru

”Kontrolierim jāredz, kā tiek izvadīts urīns!” “Bez Tabu” šķetina antidopinga analīžu aizkulises.

Latvijas smaiļotājam Robertam Akmenim šīs būs pirmās olimpiskās spēles. Augsta līmeņa sportistiem nemitīgi jābūt gataviem, ka jebkurā brīdī var tikt veikti antidopinga testi.

Sportistiem īpašā sistēmā jānorāda viena stunda dienā, kur viņi būs sastopami antidopinga analīžu paraugu nodošanai. Sportistiem nav ne jausmas, kurā dienā pie viņiem ieradīsies antidopinga speciālists. Ja sportists trīs reizes nav sastopams sportista norādītajā laikā un vietā, viņš tiek diskvalificēts.

Roberts Akmens
smaiļotājs, olimpietis

Sistēmā vairākus mēnešus uz priekšu jānorāda, kur paliec pa nakti, kā arī jānorāda viena stunda dienā, kur būsi sastopams, lai varētu atbraukt kontrolieris. Man ir uzlikts, ka kontrolierim jābrauc no rīta pie manis. Ja viņi atbrauc, nekāda stresa nav, galvenais, lai nebūtu paspējis aiziet uz tualeti, citādāk tas viss aizņems krietni ilgāku laiku.

Sportistiem antidopinga testā jāspēj trauciņš piepildīt ar vismaz 90 mililitriem urīna. Latvijas antidopinga birojā ir četri speciālisti, kuri nepieteiktās vizītes dodas pie sportistiem. Divi no viņiem tiesīgi veikt arī asins analīzes. Iepildītais urīns sportistam jāsadala divos trauciņos.

Jānis Hahelis
Latvijas Antidopinga biroja direktora vietnieks

Dopinga kontrolieris vai viņa asistents atrodas blakus sportistam, kad urīns tiek izvadīts no sportista ķermeņa. Tas ir jāredz, citādāk nebūtu nekādas jēgas – varētu liet benzīnu, ābolu sulu, svešu urīnu. Obligāti jāpārliecinās, ka tas ir nācis no sportista.

Katru gadu Latvijā tiek veikti aptuveni 700 antidopinga testu. To var veikt arī jebkurš interesents, par urīna testu samaksājot no 300 līdz 450 eiro. Paraugi tiek nogādāti laboratorijā Vācijā.

Sportistam pašam jāatver antidopinga analīžu komplekts, kā arī pašam visi trauki jāaizver.

Mārtiņš Dimants
Latvijas Antidopinga biroja direktors

Katru to gadu, kad ir olimpiskās spēles, zināmu laiku iepriekš sākas testēšanas periods. Starptautiskā testēšanas aģentūra ir atbildīga par testu veikšanu olimpiskajās spēlēs, tā uzrunā nacionālās antidopinga organizācijas. Norāda uz konkrētu sportistu skaitu, kurus noteikti vajadzētu testēt. Vispārīgā prasība ir veikt divus testus pirms olimpiskajām spēlēm.

Latvijas delegācijas Covid-19 oficieris, sporta ārsts Jānis Kaupe norāda, ka šīs olimpiskās spēles būs ļoti atšķirīgas no visām iepriekšējām. Sportistiem nebūs ļauts doties ārpus Olimpiskā ciemata vai sacensību vietas, līdz ar to – Tokijas iepazīšana ies secen.

Jānis Kaupe
Latvijas Covid-19 oficieris, sporta ārsts

Sportisti nevarēs neko. Varēs atrasties ciematā, vai treniņu, sacensību vietā, pārvietoties tikai ar oficiālo transportu. Japānā drīkst ierasties septiņas dienas pirms sacensībām, jāaizbrauc 48 stundu laikā pēc sacensībām. Absolūti strikti, brīvā režīma cietuma nosacījumi.

Pirmie Latvijas olimpieši uz Tokiju izlidos piektdien.

0 Komentāru