Kolorītā Rogovkas Margarita: “Pasiedi sātā, meilū ciļvieceņ!” Kā Covid-19 krīzi izdzīvo tautā zināmi latgalieši?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Covid-19 krīzes dēļ izsludinātās ārkārtējās situācijas apstākļos tautā zināmi latgalieši dalās ar stāstiem par savu ikdienu koronavīrusa plosīšanās laikā, kā arī nosoda bezatbildīgos, kuri, neievērojot drošības pasākumus, apdraud ne vien sevi, bet arī citus.

To, ka latgalieši spēj saglabāt optimismu krīzes situācijā, 2017. gadā “gadsimta plūdu” periodā apliecināja par Latgales Švarcenegeru nodēvētā jaunā zemnieka Laura Ļubkas peldējums applūdušajā kviešu laukā. Togad viņa iemūžinātā pelde “uzspridzināja” interetu (vairāk lasi šeit).

Bez Tabu šogad, Covid-19 krīzes laikā, vēlējās uzzināt, kāda ir zemnieka ikdiena trauksmainajā koronavīrusa plosīšanās laikā, tomēr latgalietis šoreiz nealka publicitātes, vien noteica, ka dzīvojot piesardzīgi.

“X-Faktora” spīdekle Rogovkas Margarita nenokar galvu un aicina būt atbildīgiem

Atsaucīgāka sarunai ar Bez Tabu ir kolorītā Margarita Kolosova no Rēzeknes novada Rogovkas, kura plašāku atpazīstamību guvusi, pateicoties krāšņajiem priekšnesumiem šovā “X-Faktors”. Rogovkas Margarita stāsta, ka viņas kuplā ģimene ievēro drošības pasākumus.

Margarita Kolosova
pašizolējas Rēzeknes novadā

Kas tad mums – kaimiņš no kaimiņa puskilometra attālumā. Sasveicinās un viss. Mēs jau agrāk baigi cilvēkos nelīdām. Laukos nekas neapstājas, pavasara darbi nāk virsū. Zemītē būs jāstrādā pa druskai. Uz Rēzekni nebraukāju. Ko man darīt Rēzeknē? Tur tagad policisti braukā ar gramafoniem, stāsta, ka nedrīkst vairāk par diviem iet pa ielu. Mān sētā labi: kartupeļi savi, gaļa sava. Maizi vēl necepam, slinkojam.

Pārbaudījums gan esot piecu bērnu attālinātās skolas gaitas.

Margarita Kolosova
pašizolējas Rēzeknes novadā

Ar datoriem mums ir čābīgi. Mums ir divi datori uz pieciem bērniem. Bērniem video zvani, video konferences, kā prezidentiem. Ar to mums čābīgāk. Tad uz akmens, šķēres, papīrīt’s lozējam, kurš mācīsies pie datora. Mums nedala datorus. Domā, ka mēs laikam biezie. Vidējais bērns apsēžas pie datora pulksten 9 no rīta un tikai pulksten 15 beidz. Nākošais piesēžas pulksten 15, beidz ap pulksten 21. Pārējiem laikam naktī jāmācās.

Rogovkas Margaritas ģimene “paliec mājās” periodā lauku mājas pagalmā bieži spēlē basketbolu. Novārtā nav pamesta traktoru labošana, ko labi pieprot, stāsta Margarita.

Kā zināms, koronavīruss aizsniedzies arī līdz Rēzekne pusei. Margarita nosoda tos, kuri ignorē drošības pasākumus.

Margarita Kolosova
pašizolējas Rēzeknes novadā

Mums te bija viens, autobusā pabraukājās. Tieši autobuss, kas gar mājām brauc. Manas sīkās, kā reiz, tajā dienā gribēja braukt no Rēzeknes. Labi, ka nepaspēja uz to autobusu. Es biju drusku dusmīga, jo bija pavazājies pa veikaliem, visur kur! Viņš varēja dabūt pa cepuri, ja būtu ticis manās rokās!

Margarita uzskata, ka pret bezatbildīgajiem sabiedrības apdraudētājiem vajadzētu vērsties ar vēl lielāku bardzību. Runājot par nopietno tematu, kolorītā latgaliete neaizmirst arī par joku piešprici.

Margarita Kolosova
pašizolējas Rēzeknes novadā

Domājiet ne tikai par sevi, bet arī par citiem! Arī par vecākiem cilvēkiem, kuriem švakāka veselība. Nu pasēdi sētā, cilvēciņ mīļais! Skatieties ”Mērnieku laikus”, kā mēs. Paskaties vecās latviešu filmas, paklausies kādu latgaliešu koncertu. Sadziedi, saspēlē. Paskaties, kādi draudzīgi visi spāņi uz balkoniem! Eh, dod vaļā! Mums jāturas! Kā saka, latgalietim krīze pie dirs*s, mēs izturēsim! Nezinu, kā jums, pilsētniekiem. Ja kas, sūtiet īsziņas, aizsūtīšu pāris kartupeļu! Rokas vajag mazgāt ar saļarku, degunu trīt ar ķiplokiem, dezinficēt acis, muti – ar šmakovku! Indijā policisti ar žagariem, mietiem staigā. Ja ar tādu dotu pa kustiem nepaklausīgajiem, negribēs līst ārā uz ielas.

Laika vērotājam Vilim Bukšam pašizolācija nav pārbaudījums

Laika vērotājam Vilim Bukšam no Viļakas, vērojot norises dabā un prognozējot laikapstākļus, pašizolācija un sociālā distancēšanās nav nekāds ārkārtas stāvoklis. Tas allaž bijis dzīvesveids.
Vilis Bukšs
laika vērotājs

Esmu prom no cilvēkiem. Man ir daba – mežs, lauki. Vakar izmetu 20, 30 kilometrus. Citreiz nostaigāju 50 un 60 kilometrus. Tādi man pārgājieni. Kā izeju, tā nevienu cilvēku pat nesatieku. Tikai putniņus, tagad zosis masveidīgi barodamās pārvietojas, baltie stārķi ieradušies arī austrumu pierobežā. Daba ir mūsu dziedinošais spēks! Godīgi sakot, visas tās čupošanās, tai skaitā dabā, rodas visādas trakumsērgas, izmirst. Tur kur pārmērīgi čupojas, viss arī rodas.