”Kolēģi kļuva agresīvi un lika iet prom no darba!” Trauksmes cēlēja stāsta par piedzīvoto Jelgavā

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

37 komentāri

Sieviete, kuru sauksim par Litu, divus ar pusi gadus strādāja par floristi ziedu veikalā Jelgavā. Šim pašam veikalam bija noslēgts līgums ar Jelgavas domi par ziedu piegādi. Lita pamanījusi, ka veikalā notiek aizdomīgas darbības, tādēļ informējusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju.

Litas bērna skolā ilgstoši pašvaldība nespēja piesaistīt svešvalodu skolotāju. Kā iemesls norādīts, ka neesot pietiekams finansējums, tajā pašā laikā Lita pamanījusi, ka ziedu veikalā regulāri iepērkas Jelgavas domes darbinieki, kuri par pirkumiem liek norēķināties pašvaldībai.

Lita
Trauksmes cēlēja

Jelgavas domes amatpersonas nāca iepirkties, pirka dārgos alkoholus, veica savus pirkumus, kas beigās bija jānorāda kā “Domes tēriņi.” Par tiem maksāja visi nodokļu maksātāji. Es nevarēju to saprast. Kāpēc nevar skolai piesaistīt skolotāju, bet var tērēt budžetu alkoholiskiem dzērieniem? Pēdējais punkts bija, kad Jelgavas domes galvenā grāmatvede atnāca iepirkties. Pavēlošā tonī savu personīgo pasūtījumu lika ierakstīt “domes grāmatā”. Gribēja, lai dome norēķinās par viņas personīgo sūtījumu. Tajā brīdī iebildu, izteicu repliku: “Žēl, ka mēs visi tā nevaram darīt”. Tas viņu satracināja, sacēla skandālu. Nākamajā dienā veikala vadība lūdza mani rakstīt atlūgumu.

Veikala vadītāja esot norādījusi, ka pretējā gadījumā uzņēmums vairs neuzvarēšot Jelgavas domes iepirkumos. Par notikušo Lita informēja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju.

Lita
Trauksmes cēlēja

Ir fakts, ka šajā veikalā maksāja aplokšņu algas. Kad veikala vadība saprata, ka ir informētas institūcijas, pārstāja maksāt aplokšņu algas gan man, gan kolēģiem. Tad kolēģu attieksme mainījās. Kļuva ļoti agresīvas, nežēlīgas. Teica: “Ej prom, citādāk mums nemaksās!” Bija bēdīgi to dzirdēt no cilvēkiem, ar kuriem kopā strādā vairākus gadus. Tā tiesvedība bija nežēlīga, kā gaļasmašīna. Man ir savi principi. Ja tas notiktu atkal, es, protams, neklusētu. Tas bija garš un nervus prasošs process!

Galu galā darba attiecības tika pārtrauktas, kam Lita neesot piekritusi. Viņa uzskatīja, ka atlaista, lai atriebtos, jo cēlusi trauksmi. Pirms trīs gadiem spēkā vēl nebija stājies trauksmes celšanas likums, tādēļ juristam no Latvijas Brīvo arodbiedrības savienības šī lieta bija izaicinājumiem pilna.

Kaspars Rācenājs
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists

Pirmā instances Liepājas tiesā prasību noraidīja, arī apelācijas instances tiesa prasību noraidīja. Sagatavojām apjomīgu un plašu kasācijas sūdzību, Augstākā tiesa secināja, ka gan pirmā, gan otrā instances tiesa ļoti formāli skatījusies uz lietas būtību. Pēc tam tiesa atzina, ka darba devēja uzteikums ir prettiesisks. Šādā gadījumā darbiniekam ir tiesības saņemt atlīdzību par darba piespiedu kavējuma laiku. Arī 2000 eiro kompensācija tika izmaksāta.

Tiesā darba devējs nespēja pierādīt, ka atlaišana bijusi likumīga. Ņemot vērā, ka tiesvedības laikā Lita atrada citu darbu, viņa darbā nebija jāatjauno. Arī policijā par notikušo tika ierosināts kriminālprocess. Likumsargi nespēja atrast neko tādu, kas liktu domniekus saukt pie kriminālatbildības, tādēļ pērn septembrī kriminālprocess izbeigts.

Dace Kalniņa
Valsts policijas Zemgales reģiona pārstāve

Izdarītajā nodarījumā netika saskatīts noziedzīga nodarījuma sastāvs. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika konstatēti grāmatvedības kārtošanas nosacījumu neievērošanas fakti, par tie piemērojama administratīvā atbildība. Kriminālprocesa kopijas tika nosūtītas Valsts ieņēmumu dienestam.

Lita iedrošina citus cilvēkus neklusēt un aicina pierādījumus savākt vēl pirms vēršanās atbildīgajās iestādēs.

37 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Jūs nopietni?!" Māmiņām ar zīdaiņiem un maziem bērniem liedz iepirkties lielveikalos

Bijusī īrniece šokā, saņemot paziņojumu no tiesas, ka viņai ir sens parāds namīpašniekam

"Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām." Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola "saudzīgu vidi" bez Covid-19 ierobežojumiem

"Viņam seko bērni, glābiet viņus, kamēr var!" "TikTok" aktīvists stāsta par netiklībām ar bērniem un bez mitas lamājas

"Ar tādu mašīnu nav problēmu pārsniegt ātrumu arī vecmammai." CSDD tehniskās apskates darbinieks traucas ar 168 km/h

"Balkoni nenogāzīsies?" Olainē apšauba mājas renovācijas projektu

"To summu ir grūti aprēķināt." Rēzekniete pieprasa kompensēt dārziņa noplūdināšanu

"Jau trīsreiz mēneša laikā!" Nepiestājot pieturā, autobusu šoferi vairākkārt atstājuši bērnu šosejas malā

Rīdzinieki pikti, jo nav apkures un sākuši pelēt pat vasarā nomainītie logi!

"Maluzvejnieki mēdz būt agresīvi, nākas izvairīties no atvēzētiem airiem!" Līvānu novada vides sargi - pārkāpēju bieds

Dziedātāja Olga Rajecka sašutusi: Maksāju par trim fāzēm, bet saņemu vienu!

Dūru vicināšana un kliegšana jeb cīņa par apsaimniekotāju Rīgas "Ķīnas mūrī"