“Katru dienu uz galvas krīt tārpi!” Imantas iedzīvotājus apsēduši kāpuri – tie dzīvo ne tikai kokos, bet arī dzīvokļos 

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

35 komentāri

Imantas mikrorajona iedzīvotājiem pavasaris un dabas mošanās laiks nesagādā patīkamas emocijas. Blakus dzīvojamajai mājai atrodas koks ieva, kurā iemitinājušies tārpi. Tie ne tikai dzīvo kokā, bet mēdzot ielīst arī dzīvokļos.

 “Katru dienu ej garām, un tie tārpi cilvēkiem birst uz galvas,” notikumos dalās mājas iedzīvotāja, kura tārpu apsēstās ievas pamanījusi arī citviet. Rīgas dome iedzīvotājiem esot solījusi, ka nākamajā gadā tārpi vairs kokā nebūšot.

Tomēr ne tikai iedzīvotāji, bet arī “Bez Tabu” komanda pērn savām acīm pārliecinājusies par kāpuru uzliesmojumu Imantas ievās. Jāpiebilst, ka koka vizuālais tēls kļuvis gana iespaidīgs – ieva kļuvusi baltos tīklos klāta, apkārtējie iedzīvotāji nespēj saprast, kāpēc tas ir noticis.

Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve Evelīna Freimane skaidro, ka cilvēku uztraukumam neesot pamata.

Evelīna Freimane
Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve

“Tā ir ievu tīklkode, viņa barojas no ievu koka lapām. Pārsvarā tā ir tikai uz ievām, retos gadījumos arī uz pīlādžiem, bet uz citiem kokiem mājo citi kaitēkļi.”

Lai vai kā, iedzīvotāju labsajūta šobrīd nav patīkama – satiktie cilvēki stāsta, ka never vaļā logu un šā brīža karstumā svaigo gaisu dzīvoklī neizjūt. Ja logu atver, klāt esot ne tikai svaigais gaiss, bet arī tārpi.

Augu aizsardzības dienesta pārstāve aicina nogaidīt, jo jūlijā kāpuri iekūņosies un no tiem izlidos tauriņi, tomēr jābrīdina, ka tāds ir dzīves cikls, tāpēc gadu no gada tas atkārtosies un nākamgad koku atkal ieskaus tīkli!

Uzlūkojot koku, sāk šķist, ka tas ir zirnekļu tīklu ieskauts, taču patiesībā tie ir no siekalām veidoti zīdu pavedieni, kas pasargā no dabiskiem ienaidniekiem – putniem.

Kāda mājas iedzīvotāja uzskata, ka koku vajadzētu nozāģēt, lai citus gadus šāda problēma nerastos. Tomēr augu aizsardzības dienesta pārstāve absolūti tam nepiekrīt, jo konkrētā situācija ir pārejoša un pašam kokam nekas nekaiš.

Mehāniski kāpurus esot iespējams ierobežot, savācot uz koka izveidotos tīklus, taču šis darbiņš jāuzņemoties pašiem mājas iedzīvotājiem.

Visbiežāk kāpuri par mājām saucot ievas, kuras augot mikrorajonos. Pilsētu centros šādas parādības ir retāk novērojamas.

Foto