Kas jāzina ceļojot gan vakcinētajiem pret Covid-19, gan nevakcinētajiem?

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

Pieredzējusi TV3 "Bez Tabu" žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un problēmu risināšanā. Veido sizetus par dažādām tēmām. Rūpīgi iedziļinās katrā stāstā un rod risinājumus pat sarežģītām konfliktsituācijām. Palīdz novērst netaisnību.

3 komentāri
Kas jāzina ceļojot gan vakcinētajiem pret Covid-19, gan nevakcinētajiem?

Atvaļinājumu laiks sācies, daudzi, kas vakcinējušies pret Covid-19, jau auj kājas ceļojumiem. Santa no Nīderlandes ir neapmierināta, pagājušajā nedēļā  uzzinot, ka, ieceļojot Latvijā, pilnībā vakcinētām personām tik un tā jāveic tests.

Santas mamma, māsa un ome gribējušas apciemot Santu, kura dzīvo Nīderlandē. Visas trīs pilnībā vakcinētas pret Covid-19 un ir atbilstošs sertifikāts, tulkots angļu valodā. Uzzinājušas, ka, ieceļojot Latvijā, pilnībā vakcinētām personām tik un tā esot jāveic Covid-19 tests, bet, piemēram, Vācijā tas netiekot prasīts.

Santa
dzīvo Nīderlandē

Mamma, māsa un omīte plāno lidot uz Vāciju. Visas trīs ir vakcinējušās pret Covid-19. Protams, nopriecājāmies, jo likās, ka beidzot nebūs jāveic tests un nebūs jāapmeklē moku kambaris, kurā bāž kociņu degunā un rīklē, bet nekā.

Kamēr Santas ģimenes gatavojas ceļojumam, kas plānots pēc pāris dienām, ir laba ziņa. Sākot ar 16. jūniju, spēkā  ir jauni noteikumi. Ministru kabinets atbalstīja grozījumus, kas ļaus pret Covid-19 vakcinētām vai šo slimību pārslimojušām personām ceļot gandrīz bez ierobežojumiem.

Covid-19 sertifikātu saņēmušajiem nebūs jāievēro pašizolācija, atgriežoties Latvijā teju no visām valstīm, izņemot tās, kurās ir īpaši augsts risks sabiedrības veselībai jeb izsludināts tā saucamais “Emergency brake” regulējums, paredz otrdien valdībā atbalstītie Satiksmes ministrijas (SM) izstrādātie grozījumi noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai”.

Pēc atgriešanās no jebkuras valsts, kurā nav īpaši augsts risks sabiedrības veselībai, personām ar Covid-19 sertifikātiem nebūs jāveic Covid-19 tests, kā arī nebūs jāievēro pašizolācijas prasība. Tāpat tests nebūs nepieciešams arī pirms došanās ceļojumā.

Nebūtiski ceļojumi uz Eiropas Savienības (ES) un Eiropas Ekonomiskās zonas (EEZ) valstīm, kā arī Šveici un Lielbritāniju atļauti arī personām, kurām Covid-19 sertifikātu nav. Šīm personām nav jāveic Covid-19 tests, atgriežoties Latvijā, bet jāveic tests pirms ceļojuma. Atgriežoties no ES un EEZ valstīm, kurās ir augsts saslimstības risks, jāievēro pašizolācija.  Par tādām valstīm attiecībā, uz kurām ir jāpiemēro īpaši piesardzības un drošības pasākumi, tiek atzītas valstis, kur 14 dienu saslimstības rādītājs pārsniedz 75 uz 100 000 iedzīvotājiem.

Uz trešajām valstīm bez Covid-19 sertifikāta nebūtiski ceļojumi arvien ir aizliegti. Tāpat gan pirms došanās ceļojumā, gan atgriežoties šīm personām ir jāveic Covid-19 tests, kā arī pēc atgriešanās jāievēro pašizolācijas prasība.

Bērniem līdz 12 gadu vecumam, kā arī līdz šā gada 1. septembrim pārējiem nepilngadīgiem ir atļauts ceļot kopā ar pavadošo pilngadīgo personu, piemērojot tādus pašus pašizolācijas atvieglojumus kā pavadošai personai. Šādos gadījumos bērni desmit dienas kopš izbraukšanas no augsta riska valsts var neuzturēties savā dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, taču nedrīkst veidot ciešus kontaktus ar personām ārpus savas mājsaimniecības, apmeklēt publiskus pasākumus, bērnu kolektīvus, piemēram, bērnudārzu, skolu vai nometni, kā arī nedrīkst izmantot sabiedrisko transportu.

Personām, kurām nav atbilstoša sadarbspējīga sertifikāta, starptautiskajā lidostā “Rīga”, ja ieceļo ar gaisa transportu, vai citā tuvākajā iespējamā testēšanās punktā, ieceļojot pa sauszemi, tests jāveic par saviem līdzekļiem.

Ņemot vērā lidojumu apjoma pieaugumu, Rīgas lidostā vienlaikus varētu ierasties līdz 320 testējamām personām, tādēļ Satiksmes ministrija norāda uz nepieciešamību samazināt drūzmēšanās riskus testa veikšanas vietās, gaidot rezultātus. Līdz ar to pēc testa veikšanas personas pienākums turpmāk būs nekavējoties doties pašizolācijā un sagaidīt testa rezultātu savā dzīvesvietā, ja ieceļojošajai personai ir iespējas nodrošināt efektīvu pašizolāciju, tas ir – nenonākt saskarsmē un neizmantot koplietošanas telpas, piemēram, labierīcības vai virtuve ar personām, kuras nav ceļojušas. Tāpat šīm personām iespējams apmesties brīvi izvēlētā Latvijas tūristu mītnē no Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) administrētā tūristu mītņu saraksta, kurai ir izstrādāti nepieciešamie drošības protokoli.

Attiecībā uz pašizolācijas nosacījumiem noteikumu grozījumi neparedz izmaiņas, izņemto to, ka pašizolācija var tikt pārtraukta ātrāk, ja septītajā dienā tiek veikts Covid-19 polimerāzes ķēdes reakcijas (PĶR) tests, un tas ir negatīvs.

Vienlaikus Epidemioloģiskās drošības likums nosaka, ka sabiedrības veselības apdraudējuma gadījumā Ministru kabinets pēc veselības ministra ieteikuma ir tiesīgs infekcijas slimību izplatības ierobežošanai noteikt ierobežojumus ceļošanai uz valstīm, kas iekļautas Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) publicētajā to valstu sarakstā, kurās konstatēta infekcijas slimību izplatīšanās, tajā skaitā tādu bīstamu infekcijas slimību izplatīšanās, kas var radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu.

Tādējādi, ja tiks konstatēts kādā valstī tāda Covid-19 jauno daudz infekciozāko celmu izplatība, kuru ievešana Latvijā varētu radīt nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu, SPKC rekomendēs veselības ministram un veselības ministrs Ministru kabinetam noteikt īpašus ierobežojumus attiecībā uz ceļotājiem no konkrētām ļoti augsta riska valstīm.

Ārlietu ministrija sadarbībā ar citām iestādēm un organizācijām sākusi informatīvu kampaņu digitālajā vidē #CeļoApdomīgi, kuras mērķis ir sniegt ieteikumus Latvijas iedzīvotājiem ceļošanai šovasar.

Kampaņas uzmanības centrā ir aicinājums ceļot Latvijā. Ja nolemts doties tālākā braucienā, ceļotāji tiek aicināti galamērķim un tranzītam izvēlēties Eiropas valstis ar zemu Covid-19 saslimstību un izmantot digitālā Covid-19 sertifikāta priekšrocības.

Plānojot ceļojumu, labākais padomdevējs ir tūrisma aģentūras – nozares profesionāļi, kas pārzina situāciju ārvalstīs. Kampaņas rīkotāji atgādina, ka drošai ceļošanai nepieciešama apdrošināšana neatkarīgi no galamērķa. Savukārt, atgriežoties Latvijā, jāievēro drošības noteikumi, ja tādi ir noteikti.

3 komentāri