“Kāpēc jāblefo, ka ražots Latvijā?” Pircēja gadatirgū nopērk metāla rīvi; līdzīga internetā maksājot pat piecreiz lētāk

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

1 komentārs

“Bez Tabu” skatītāja Aija pirms Jāņiem Vērmaņdārzā notiekošā gadatirgus laikā iegādājas jaunu metāla rīvi. Par preci samaksā 10 eiro. Tomēr, pārnākot mājās un veicot nelielu izpēti, Aijai rodas aizdomas, ka viņa, iespējams, kļuvusi par krāpnieku upuri.

Aija
jūtas pievilta

Atkal izveicīgie latvieši izdomājuši veidu, kā “apstrādāt” vietējos. Tirdziņā pamanīju pārdodam dārzeņu rīvi, mizojamo. Nopirku to. Bet, ak vai, ”Aliexpress” internetveikalā identisku preci pārdod par pusotru eiro. Nu labi, var jau pelnīt, bet – kāpēc jāblefo, ka ražots Latvijā?

Rīve ievietota kartona kastītē, uz kuras uzlīmēts tirgotāja nosaukums un frāze angļu valodā “Made in Latvia”, kas tulkojumā nozīmē – ražots Latvijā. Arī veikala mājaslapā līdzās rīves attēlam ir teksts, kurā minēts, ka rīve tik tiešām ražota Latvijā. Interneta plašumos identisku rīvi gan tirgo ne mazums veikalu. Bet cena – daudzkārt zemāka par Aijas samaksāto summu.

Arī uz ielas sastaptie cilvēki, kuriem parādām abu rīvju attēlus, saskata identisku līdzību un norāda uz potenciālu pārkāpumu.

“Superproduktu” mājaslapas rekvizītu sadaļā norādīts, ka uzņēmums meklējams Rīgā, Miera ielā 33. Pirms dodamies uzrunāt kādu no firmas pārstāvjiem, nolemjam veikt kontrolpirkumu. Mēģinām iegādāties vienu no it kā Latvijā ražotajām rīvēm.

rīvju tirgotājs

Jā, hallo!

Bez Tabu: Sveiki! Vai veikals?

Jā, kurš?

Bez Tabu: “Superprodukti”.

Jā, jā, jā! Pilnīgi precīzi.

Bez Tabu: Man te interesē tā rīve, kas jums mājaslapā. Man paziņa iegādājās, saka, ka it kā laba esot. Es ar te domāju, kur to vispār var [nopirkt].

Labākā!

Bez Tabu: Labākā? Kā es to varētu nopirkt?

To ir iespējams gan internetā pasūtīt. Jūs aizpildiet maksāšanas formu, un mēs caur ”Omnivu” izsūtām. Ja kas, tad var Rīgā piebraukt uz vietas iegādāties.

Bez Tabu: Uz vietas, tas ir – kur?

Es pateikšu kolēģim. Miera iela 33. Viņš piebrauktu un iedotu jums.

Bez Tabu: Piebrauktu? Jums nav tur kaut kāds veikals, ofiss, vēl kaut kas tāds?

Veikaliņš vēl nav pagaidām. Nē, nē, nē. Mēs ar izbraukuma tirdzniecību pārsvarā ņemamies.

Pēc neilga laiciņa veicam atkārtotu zvanu, lai jau vaigā sastaptu kādu no firmas pārstāvjiem un uzdotu interesējošos jautājumus. Iepriekš sazvanītā persona norāda, ka mums jādodas iekšā turpat esošajā kafejnīcā un jājautā pēc bārmeņa. Kafejnīcā mūs uzrunā arī kāds vīrietis, kurš atzīst, ka ir saistīts ar konkrēto uzņēmumu.

cits rīvju tirgotājs

Ir tādi ķīniešu baigi daudz pakaļdarinājumu. Nu, ir tāda paša profila, kas vispār negriež.

Bez Tabu: Tas ir tas, kas mani samulsināja. Es ieraudzīju, ka jums ir ”ražots Latvijā”, un es ieraudzīju līdzīgas internetā.

Jā, tas ir. Es tev varu parādīt, ir pieci veidi. Ir vēl ķīniešu identiska kopija. Mums ir pats pamats ņemts no ķīniešiem, bet mēs taisām asmeņus, kādus ķīnieši netaisa.

Drīz vien atklājam patiesos iemeslus, kāpēc norunāta tikšanās ar tirgotāju. Un uzreiz saņemam piedāvājumu salīdzināt rīves.

Ansis Bušs
SIA ”Superprodukti” īpašnieks

Šī ir ķīniešu vislabākā kopija, kādu es pats esmu redzējis. Speciāli pasūtīju. Te var redzēt atšķirību, kaut vai platuma ziņā. Un mēs tagad tieši strādājam pie sertifikācijas patenta, lai citu nebūtu. Kaut gan ir jau, esmu dzirdējis, ka Ukrainā ir patents, bet viņiem tā darbība jau sen ir apstājusies, viņi ir pārgājuši uz citu biznesa nozari.

Firmas saimnieks norāda, ka ražotne atrodas Jelgavas novada Glūdas pagastā. Bušs arī atklāj, ka rīves rokturus iepērk ārzemēs, taču tieši Latvijā ar īpašu tehnoloģiju tiekot ražoti tikai rīves asmeņi. Izmantotais materiāls un izmantotā tehnoloģija arī sadārdzinot preces cenu.

“Superproduktu” īpašnieks gan nevēlējās dalīties ar īpašās iekārtas jeb metāla frēzes attēliem. Tas esot firmas noslēpums.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) norāda, ka Latvijā nav konkrēta regulējuma, kā komersantam jāuzrāda, ka konkrētā prece tiek ražota Latvijā. Jā uzņēmējs izmanto šo frāzi, tad potenciālie pircēji nedrīkst tikt maldināti. Pretējā gadījumā draud pat bargi naudas sodi par negodīgu komercpraksi.

PTAC komentārs