“Kam tas draņķis izdomāts?” Vecāki jautā par “slaimu” jeb rotaļu gļotu sastāvu, eksperti pārbauda ķīmisko vielu koncentrāciju

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

Pievienot komentāru

“Bez Tabu” raksta skatītāja Benita, kura vēlas uzzināt, cik drošas ir bērnu iecienītās rotaļu gļotas, kas veikalos tirgotas plašā klāstā. “Varbūt “Bez Tabu” varētu noskaidrot, vai bērnu veikalos pie rotaļlietām pieejamie “slaimi” (staipīgie puņķi un želeja) ir droši. Man kā mammai ļoti nepatīk šis produkts, bet bērniem patīk. Nopirku tādu, uz iepakojuma (caurspīdīga plastmasas kārbiņa ar vāciņu) nav pilnīgi nekāda marķējuma, sastāvs nav zināms. Ja nu mazāki bērni vai vēl rāpojoši ieliktu kaut ko tādu mutē? Es kā mamma nesaprotu, kam tas draņķis izdomāts,” raksta Benita.

Aizdomas par rotaļu gļotu sastāvu pastiprinājis izlasītais raksts portālā “mammamuntetiem.lv”, kura veidotāji, atsaucoties uz Lielbritānijas medijiem, brīdina vecākus par to, ka “slaimi” var saturēt lielā daudzumā ķīmisku vielu boru, kas var izraisīt caureju, nelabu dūšu, vemšanu un krampjus. “Bez Tabu” pārliecinās, ka arī pie mums Latvijā rotaļu gļotas ir gana populāras.

“Bez Tabu” novēro, ka uz kāda konkrēta ražotāja “slaima” iepakojuma tik tiešām nav norādīts precīzs sastāvs, taču ir brīdinājums, ka gļotas var saturēt sīkas detaļas, tādā veidā pastāvot aizrīšanās un nosmakšanas risks. Tāpat uz iepakojuma ir “CE” marķējums un norādīts, ka rotaļlieta paredzēta bērniem, kuri sasnieguši trīs gadu vecumu.

Internetā pieejami neskaitāmi mācību video, kā pagatavot “slaimu” mājas apstākļos, turklāt sastāvdaļas ir visai parastas sadzīves preces, piemēram, līme, trauku mazgājamais līdzeklis, zobu pasta, skūšanās putas, kontaktlēcu šķidrums, tās tiek sajauktas atkarībā no konkrētās gļotu receptes. Grūti iedomāties, ka jebkuru no šiem produktiem atsevišķi kāds stundām ilgi vēlētos vāļāt pa rokām.

Iepriekš ziņoto apstiprina Patērētāju tiesību aizsardzības centrā, turklāt ne tikai Lielbritānijā no tirdzniecības izņemtas vairākas gļotas, kas atzītas par bīstamām, bet arī Latvijā maijā sākumā atsaukti trīs veidu “slaimi”. “Šī informācija nāca no kopējās Eiropas Savienība sistēmas, šīm te konkrētajām gļotām tika pārsniegta bora koncentrācija, un patērētāji tika lūgti preces atgriezt iegādes vietās,” komentē Santa Zarāne, Patērētāju tiesību aizsardzības centra pārstāve.

Tieši šobrīd kopīga projekta ietvaros vairākās Eiropas Savienības dalībvalstīs un arī Latvijā no tirgus izņemti septiņi dažādu gļotu veidi, kas patlaban tiek pārbaudīti, par rezultātiem ziņos Eiropas Komisija. “Sastāvam uz bērnu rotaļlietas nav jābūt norādītam, tas jānorāda, piemēram, uz kosmētikas vai pārtikas precēm, šajā gadījumā sastāvs nav nepieciešams, jo “CE” marķējums jau norāda, ka precei jābūt drošai un pārbaudītai,” norāda Santa Zarāne.

“Bez Tabu” komentāru sniedz arī rotaļlietu izplatītājs SIA “Anvol”, kura pārstāvētā prece redzama stāstā. “Latvijas un arī Eiropas tirgū ir sastopami daudz un dažādi “slaima” jeb gļotu ražotāji. Līdz ar to prece ir pieejama dažādās cenu kategorijās, tas ietekmē arī tās kvalitāti. Ieteicams pirms iegādāšanās izpētīt preces marķējumus, kuri sniedz informāciju par preces izcelsmi, atbilstību un sastāvu. Iegādāties rotaļlietu tikai gadījumā, ja visa minētā informācija ir korekti norādīta. Raidījumā izmantotais uzskates materiāls ir atbilstošs Eiropas Savienības prasībām, ir dabīgs un nesatur parabēnus,” norāda rotaļlietu izplatītājs.