”Kā lai izdzīvoju?” Visas bankas Valmierā atsakās mainīt pensionāra naudu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Vilis mēnesī saņem 180 eiro lielu pensiju, veicot visus maksājumus un atdodot parādus, viņam atliek 45 eiro. Nelaimīgas sagadīšanās rezultātā pensionāra maks ar atlikušajām banknotēm ilgāk nekā stundu nogulēja peļķē turpat pie nama ārdurvīm.

Rūpīgi izžāvējot maku un tajā esošās banknotes, Vili sagaidījis nejauks pārsteigums. Abas divdesmit eiro banknotes mainīja savu krāsu, turpretī piecu eiro banknote izmaiņas nepiedzīvoja.

Valmieras pensionārs nolēma doties uz pilsētā esošajām komercbankām, lai banknotes apmainītu. Kā norāda Vilis, tad viņš saņēmis atteikumu no ”SEB”, ”Swedbank”, ”Luminor”, kā arī ”Citadele” darbiniekiem. Nevienas komercbankas darbinieki nepiekrita samanīt krāsu mainījušās banknotes, tā vietā pensionām ieteikts braukt uz Rīgu, lai apmeklētu Latvijas Bankas filiāli.

Vilis
Nevar izmantot 40 eiro

Man ar šiem 40 eiro jāizdzīvo līdz nākamajā mēneša sākuma. Kā lai izdzīvoju, ja neviens nevar samainīt? Ja brauktu uz Rīgu, tad man par mašīnu un degvielu vien jāsamaksā 40 eiro, šādā variantā es arī palieku bez naudas? Man ieteica sūtīt pa pastu Latvijas Bankai, taču neviens negarantē, ka nauda nonāks galamērķī. Ko man darīt?

Bez Tabu radošā komanda nolemj Vilim palīdzēt un samaina viņa sabojātās banknotes pret derīgām.  Pirms došanās uz galvaspilsēta, filmēšanas komanda dodas vēlreiz uz vienu no bankas filiālēm Valmierā.

Bankas darbiniece

Kas jums tā par valūtu? Nē, šādu gan mēs nemainām. Ja ir mainījusies krāsa, varam ieteikt mainīt Latvijas Bankā. Tādēļ, ka banknote ir mainījusi krāsu. Mums ir atrunāts, ka mēs nemainām šādas.

Arī naudas iemaksas automāts neatpazīst izžāvētās banknotes. Nogādājot tās Latvijas Bankas speciālistam, pavisam ātri izdodas noskaidrot, ka tās ir īstas. Pēc naudas samainīšanas, sabojātās banknotes tiek iznīcinātas.

Aleksandrs Antiņš
Latvijas Bankas naudas laboratorijas vadītājs

Bankas automāti un seifi bieži vien ir aprīkotas ar tintes aizsardzības sistēmām, tādēļ krāsu mainījušas banknotes liek būt piesardzīgiem. Šobrīd bojātā naudas zīme jānogādā līdz Krišjāņa Valdemāra ielai 1b, kur atrodas Latvijas Banka. Tur kasiere aplūkos sabojāto banknoti un pieņems lēmumu par tālāko rīcību. Gada laikā ir vairāki simti gadījumi, kad tiek atnestas sabojātas banknotes, visbiežāk bojājumus nodara mājdzīvnieki un bērni.

Cik ātri bojātās banknotes samainīs pret derīgām, atkarīgs, kāds ir banknotes bojājums. No banknotes bojājuma atkarīgs, cik ātri tā tiks samainīta pret derīgu.

1 komentārs