“Kā bērnam izskaidrot, kāpēc vecītis nosita savas trīs meitiņas?” Māmiņu pārsteidz pasaka interaktīvajā rotaļlietā bērniem

Baiba Runce

Autors: Baiba Runce

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kas gatava piedzīvojumiem un avantūrām. Ar tādu pašu kaislību dara arī savu darbu.

7 komentāri

Ar raidījumu “Bez Tabu” sazinājās kāda māmiņa, kuras bērnam uzdāvināta interaktīvā rotaļlieta “Alilo” zaķēns. Gudrais zaķēns stāsta bērniem pasakas un dzied dziesmas, un māmiņu pārsteidzis vairāku pasaku saturs. “Lielākajā daļā pasaku kādu nosit,” norāda māmiņa, īpaši izceļot tieši vienu pasaku par kaziņu meli.

“Pirms gulētiešanas bērns palūdza atskaņot pasaku režīmu, klausījos arī es, un man mati sacēlās stāvus gaisā, un biju spiesta apturēt ierakstu. Kā man izskaidrot trīsgadniekam, kāpēc vecītis nosita savas trīs meitiņas un vecenīti, kāpēc pakāra kazu kokā un plēsa tai dzīvai ādu? Kāda morāle ir šai pasakai? Manam bērnam pēc šādu pasaku klausīšanās rastos daudz jautājumu, uz kuriem atbildes nav, jo nav loģiska izskaidrojuma tam, kāpēc kādu sit nost,” raksta “Bez Tabu” skatītāja.

“Kaziņa – mele” ir lietuviešu tautas pasaka, tajā stāstīts par vecīti, kuram bija trīs meitas, kādu dienu viņš nopirka kazu un lika meitām pa vienai doties lopiņu ganīt.

Fragments no pasakas

Meita ganīja, ganīja visu dienu, saganīja, vakarā padzirdināja upē un dzen mājās. Tēvs sagaidīja pie vārtiem un jautā: Nu, kaziņ, nabadzīt, – ko tu ēdi, ko tu dzēri? Bet kaza atbild: zariņus, tētiņ, purva zālītes, nātru lapiņas. Tēvs sadusmojās uz meitu, ka nav saganījusi kazu, sāka to sist, sita, sita, kamēr nosita.

Tāds pats liktenis sagaida arī pārējās divas meitas un sievu, vēlāk vecītis saprot, ka kaza melojusi. Vecītis pakarināja kazu pažobelē un sāka tai vienu sānu cirpt, otru dīrāt. Kazai izdevās aizbēgt, taču pasakas izskaņā kaziņu meli saplosīja vilks.

“Bez Tabu” tiekas ar Jevgēniju, kura ir attīstošās rotaļlietas “Alilo” zaķītis izplatītāja Latvijā, viņa norāda, ka vecākiem ir iespēja pievienot savas dziesmas vai pasakas un jau esošās izdzēst.

Jevgēnija
rotaļlietas izplatītāja Latvijā

Zaķēns ir paredzēts bērniem līdz 12 gadu vecumam, manuprāt, ir labi, ka vecākiem ir par ko parunāt ar bērnu, kā vajag un nevajag darīt. Visas pasakas izrunāt, lai saprastu, kas ir labs, kas ir slikts. Vecāki arī var izvēlēties, vai klausīties šo pasaku, ja nepatīk, var likt nākamo.

Tāpat izplatītāja norāda, ka veikalos pieejamas zaķēna demo versijas, kuras iespējams paklausīties, kā arī var sazināties ar Jevgēniju, un viņa atsūtīs pasaku sarakstu, piemēram, starp 23 pasakām ir arī tādi grandi kā “Ezīša kažociņš”, “Runcis zābakos” un “Ērkšķrozīte”.

Pasaku par kaziņu meli noklausījusies arī psihoterapeite un Junga biedrības speciāliste Ginta Ratniece. “Daudz kam dzīvē ir viena tā ikdienišķā nozīme, racionālā, faktoloģiskā, bet zem gandrīz visa slēpjas vērtības, nozīme, simboliskā jēga, dziļāka jēga, tā ir arī pasakās,” norāda psihoterapeite.

Ginta Ratniece uzskata, ka bieži vien nežēlība pat pastiprina pasakas vēstījumu, šajā gadījumā bērnam tiek mācīts, cik viegli cilvēki var kļūdīties, kas notiek, ja netiek pārbaudīti fakti, bet akli uzticas kādam svešiniekam, galu galā, pasaka apstiprina arī to, ka meliem ir īsas kājas.

Ginta Ratniece
eksistenciālā psihoterapeite, supervizore

Tas būtu ļoti dīvaini, ja mēs sāktu ierobežot tautas pasakas, bet būtu labi, ja vecāki paši tās citādāk uztvertu. Jo bērni uztver pasakas ļoti dabiski, bērniem ir tā saucamā maģiskā domāšana, bērni neuztver lietas racionāli, mēs to mācām. Arī pasakas sākas ar tekstu “reiz sensenos laikos” vai “aiz trejdeviņām jūrām un kalniem”, kas jau norāda uz to, ka runa nebūs par realitāti.

7 komentāri