Joprojām neskaidrs iespaidīgās aviācijas priekšmetu kolekcijas liktenis

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

5 komentāri

Jau ilgāk nekā 20 gadus lidostas ”Rīga” teritorijā atrodas privāta aviācijas priekšmetu kolekcija. To par maksu var aplūkot ikviens interesents, taču nu šīs kolekcijas apskatei atlikušas vien dažas dienas.

Viktors Talpa ir muzeja izveidotājs. Ieejas maksa teritorijā ir pieci eiro un kā stāsta Viktors, apmeklētāji ierodas no visas plašās pasaules. Bet nu izstādes dienas lidostas tiešā tuvumā ir skaitītas. Rail Baltica projekta celtniecībai nepieciešams atbrīvot teritoriju, kur atrodas aviācijas kolekcija. Tāpat teritorija nepieciešama arī jaunā dispečeru torņa būvniecībai un lidostas paplašināšanai.

Līdz šim Viktors Talpa saņēma ziņu, ka teritorija jāatbrīvo līdz 31. decembrim, taču nekāda virzība šajā jautājumā nav bijusi. Viktors lūdzis termiņa pagarinājumu un to arī saņēmis.

Nu teritorija jāatbrīvo līdz marta beigām. Muzeja vadītājs stāsta, ka par kolekciju interesējušies citu valstu pārstāvji, taču pagaidām Viktors neesot gatavs to izpārdot.

Viktors Talpa
Izstādes izveidotājs

Izdarīsim tā, lai šo muzeju nelikvidē. Lauzt nav celt. Tā ir zināma patiesība. Visi mīl aviāciju, tā tiek plaši izmantota. Saglabāsim šo kultūras novirzienu. 31. decembrī beidzās termiņš, kad man šī teritorija bija jāpamet. Ņemot vērā dažādus apstākļus, kā arī to, ka infrastruktūra jaunā vietā nav gatava. Vērsāmies pie lidostas, lai ļauj ar termiņiem manevrēt.

Lidosta kopā ar Viktoru un Mārupes novada domi vēlas izveidot nevalstisku organizāciju, kuras pamatuzdevums būs kolekcijas uzturēšana. Lidosta kā savu ieguldījumu piedāvā zemesgabalu turpat blakus lidostai- skrejceļa otrā pusē. Tāpat lidosta esot gatava ar savu tehnisku palīdzēt pārvest kolekciju, taču šobrīd Viktors šādam pavērsienam nedod zaļo gaismu.

Laura Kulakova
Lidostas ”Rīga” pārstāve

To, ka šī teritorija būs jāatstāj, muzeja īpašnieks zina vairākus gadus. Pirmā oficiālā informācija tika nosūtīta pirms diviem gadiem. Vairāk termiņa pagarinājumi noteikti nebūs. Tad būs runa par piespiedu pārvietošanu. Mēs ļoti ceram, ka tik tālu nenonāks. Mēs saskatām lielu potenciālu un iespēju, kur iepazīt Latvijas aviācijas vēsturi.

Biedrības ”Latvijas aviācijas muzejs ”Spilve” pārstāve Elvita Ruka raidījumam Bez Tabu norāda, ka Latvija esot vienīgā Eiropas valsts, kurā nav sava aviācijas muzeja. Igaunijā tādi esot divi, Lietuvā tads tika izveidots jau pēc neatkarības atgūšanas.

5 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

"Tur viss ir pretīgi! Gribam atpakaļ naudu!" Četri indieši Rīgā "iegrābjas" ar dzīvokļa īri

Dūru vicināšana un kliegšana jeb cīņa par apsaimniekotāju Rīgas "Ķīnas mūrī"

"Jau trīsreiz mēneša laikā!" Nepiestājot pieturā, autobusu šoferi vairākkārt atstājuši bērnu šosejas malā

Latvijā "pazaudē" pat pusmiljonu kilometru! Notinot nobraukumu, "iesmērē" no ārzemēm ievestus auto

"Viņam seko bērni, glābiet viņus, kamēr var!" "TikTok" aktīvists stāsta par netiklībām ar bērniem un bez mitas lamājas

"Ar tādu mašīnu nav problēmu pārsniegt ātrumu arī vecmammai." CSDD tehniskās apskates darbinieks traucas ar 168 km/h

Banānu cena uz pusi zemāka par pašizmaksu! "Banānu karā" "Lidl" konkurenti izmisīgi cenšas nezaudēt pircējus

"Jāuzmanās, uzticot bērnus tādām skolām." Vakcīnskeptiķu skolā bez licences sola "saudzīgu vidi" bez Covid-19 ierobežojumiem

"Kā cilvēks var tā "salabot" apavus?!" Dobelnieci pārsteidz darbnīcas meistara veikums

"Drusciņ sapurinās nevakcinētos!" Sākoties ārkārtējai situācijai, iedzīvotāju noskaņojums krasi atšķiras: no izpratnes līdz dusmām

Dziedātāja Olga Rajecka sašutusi: Maksāju par trim fāzēm, bet saņemu vienu!

Rīdzinieki pikti, jo nav apkures un sākuši pelēt pat vasarā nomainītie logi!