Jaunā tēta steigšanās uz dzemdībām izmaksā 40 eiro! Vai skrējiens uz slimnīcu ir vainu mīkstinošs apstāklis?

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

143 komentāri

Vedot sievu uz dzemdībām, topošo tēvu “noķer” fotoradara acs – ātrums 63 km/h, vietā, kur atļauts braukt ar 50 km/h. Piespriesto sodu jaunā ģimene lūdz atcelt, jo mazulis pasaulē nācis vien 40 minūtes pēc radara piefiksētā pārkāpuma. Nebūtu steigušies, bērns būtu piedzimis mašīnā. “Bez Tabu” skaidro, vai steigšanās uz dzemdībām ir vainu mīkstinošs apstāklis.

Autovadītājs ar 12 gadu pieredzi, ar tīru sirdsapziņu un bez pārkāpumiem braucis līdz liktenīgajam 28. janvāra vakaram, kad citādi darīt nevarēja.

Sandis, pārkāpis ātrumu, braucot ar 63 km/h, tur, kur drīkst uz 50: “Kāpēc? Uz dzemdībām braucām.  Nebija variantu.  Nebija jau tā ka baigi skrēju, bet sanāca šur tur pārsniegt atļauto ātrumu.”

Fotoradara acs pieķēra topošo tēti, steidzoties uz Siguldas slimnīcu ar ātrumu 63 kilometru stundā, vietā, kur atļauts braukt ar 50, bet šoreiz katra sekunde bija no svara.

Jaunais tēvs: “Radars pārkāpumu fiksēja 23:34, bet mazulis piedzima 00:10.”  

Jaunais tētis, saņemot administratīvā pārkāpuma protokolu, lūdzis policiju radara fiksēto sodu 40 eiro atcelt, norādot uz vainu mīkstinošu apstākli: “Ja policija būtu apturējusi, es lūgtu, lai viņi pieņem dzemdības, jo es pats nemāku.”

Tam, kas sodu vajadzētu atcelt, piekrīt arī “Bez Tabu” uzrunātie autovadītāji, norādot, ka tas ir vainu mīkstinošs apstāklis, ka dzemdībās katra sekunde dārga, atklājot, ka savulaik arī paši steigušies uz dzemdībām. Bet, netrūkst, protams, arī tādu, kuri uzskata, ka steigšanās uz dzemdībām ir gan vainu mīkstinošs, gan pastiprinošs apstāklis.

No vienas puses, jā, katra sekunde dārga, bet, no otras puses, steigā topošais tēvs apdraud ne tikai savu, sievas un vēl nedzimušā bērna, bet arī citu satiksmes dalībnieku dzīvību.

Autovadītāja Sintija ar mazuli mašīnā ir stingri pārliecināta:”Protams, ka sods ir jāanulē. Tur nav, ko diskutēt, anulējam.”

Tam, ka steigšanās uz dzemdību namu šai gadījumā varētu būt vainu mīkstinošs apstāklis piekrīt arī Ceļu satiksmes drošības direkcijā, uzsverot pārkāpuma maznozīmīgumu:

Ieva Bērziņa
CSDD pārstāve

Pārkāpums nav ekstrēms. Autovadītājs, topošais tēvs, ir sapratis, ka traki skriet nedrīkst. Soda piemērošanu vai nepiemērošanu izvērtē policija, un mēs domājam, ka viņi pieņems saprātīgu lēmumu šajā situācijā.

Tikmēr policija nesteidz atklāt, kādu lēmumu pieņems, norādot, ka katrs gadījums ir unikāls un prasa īpašu iedziļināšanos.

Vineta Mistre
Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieka vietniece

Es noteikti nevaru teikt, ka visos gadījumos, kad ātruma pārkāpējs vedis sievu uz dzemdību namu, ka mēs vienmēr atceļam sodu. Pilnīgi noteikti nē.

Policijas lēmums par šo pārkāpumu būs zināms mēneša laikā. Fotoradara fiksētie pārkāpumi ir bezpersoniski.  Lai tos personificētu, jāvēršas policijā ar iesniegumu un pamatojumu savai steigai. Tas, protams, nenozīmē, ka sodu atcels.

Pērn no 270 000 radaru pārkāpumiem atcelt lūgts 1560. Anulēti vien 295, starp tiem arī neatliekamo palīdzības dienestu transporta līdzekļi.

Bet, protams, ka var pārsūdzēt policijas lēmumu tiesā. Tiesa izvērtēs visus norādītos apstākļus un pārbaudīs, vai policija pieņēmusi adekvātu lēmumu, un tiesa var pieņemt lēmumu izbeigt administratīvo lietvedību.

Starp citu, ja, lūdzot atcelt sodu, kā iemeslu min to, ka braucis cits cilvēks, nevis automašīnas īpašnieks, un, ja policijai iesniedz pietiekami daudz pierādījumu, ka tiešām nav braucis automašīnas īpašnieks, tad tas, kurš braucis, tas vadītājs iegūst soda punktus.

Līdz tam brīdim gan nav sodāmības un sods netiek uzskatīts par administratīvu pārkāpumu.

Foto

143 komentāri