“Jāatsakās no visa liekā, esmu prom no ģimenes!” Svarcēlājas Rebekas Kohas gatavošanās čempionātam

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

1 komentārs

Latvijas svarcelšanas atlēti Rebeka Koha un Artūrs Plēsnieks piedalīsies pasaules čempionātā svarcelšanā Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Kalifornijas štata desmitajā lielākajā pilsētā Anaheimā. Pirms došanās pāri okeānam sportisti stāsta par sagatavošanās treniņprocesu, no kā tā laikā jāatsakās.

Treniņzālē Ventspilī, kur atlēti briedina spēkus vērienīgajām sacensībām, Rebeka ir varen koncentrējusies. Profesionāla attieksme jaušama it visā.

“Jākoncentrējas uz to, ka ir iespēja cīnīties. Tāpēc jānoskaņojas citādāk. Es vispār treniņos esmu ļoti nopietna. Citādāk man nesanāk tas, ko vajag izdarīt,” teic Rebeka.

Līdz šim gan Rebekai Kohai savos 19 gados sanācis ļoti daudz. Piemēram, izcīnījusi Eiropas junioru čempiones titulu, Eiropas sudrabu pieaugušo atlētu konkurencē un ceturto vietu savās pirmajās olimpiskajās spēlēs pagājušogad, kad Rebeka bija vien 18 gadus veca. Līdz olimpiskajam goda pjedestālam toreiz pietrūka vien divi kilogrami kopējā svarā, kas Rebekai kremt līdz šim.

Rebeka Koha

Rebeka Koha

Neesmu to aizmirsusi. Tas nav iespējams. Domāju, ka tas paliks uz visu mūžu. Man bija jābūt gatavai tolaik [pacelt svaru]. Ja es būtu gatava, es to pēdējo svaru toreiz paceltu, būtu labāks rezultāts.

Tā kā nebiju gatava, sanāca kļūda, pēc tam pašai pārdzīvojumi. Ceru, ka kļūda deva mācību, un izlabošu to visu. Cilvēki gaida no manis. Līdz ar to ir lielāka spriedze. Negribas nevienu sarūgtināt.

Tā par olimpisko spēļu nosacīto neveiksmi, kas nu pārtapis dzinulī pēc augstākiem sasniegumiem, stāsta Rebeka Koha.

Treniņprocess pirms pasaules čempionāta pielāgots sacensību norises vietas laika zonai. Tāpat labāka sagatavošanās lielajam iznācienam paredz atteikšanos no, kā pati Rebeka to nosauc, visa liekā.

Rebeka Koha

Rebeka Koha

Gulēt eju jau ap pulksten 21. Mostos pulksten 5.50., pulksten 6.20 esam jau zālē. Trenējamies tā, lai pierastu. Jau divus mēnešus pirms sacensībām jāsāk atmest viss liekais: draugus, satikšanos, jāpierod arī tikties mazāk pie vecākiem.

Sagatavošanās laikā dzīvoju kopmītnēs Ventspilī. Tagad jau esmu pieradusi, jo šādi esmu gatavojusies vairākām sacensībām. Agrāk, protams, bija grūtāk. Galvenais, lai mani izprot, lai speciāli nesauc satikties, izklaidēties. Ja apkārtējie to saprot, tad ir vieglāk.

Rebekas treneris Eduards Andruškevičs stāsta, ka Rebeka progresē, kļuvusi spēcīgāka.

“Arī psiholoģiski viņa līdz šim spējusi saņemties. Arī citās sacensībās, kad jākonkurē ar spēcīgām pretiniecēm. Galvai jābūt kārtībā. Jāprot koncentrēties. Treniņprocesā cilvēks var būt ļoti pārliecinošs, bet sacensības ir galvenais. Tur kļūdas nevajag pieļaut. Jābūt spēcīgai nervu sistēmai. Pagaidām Rebekai ar to ir labi,” stāsta treneris E. Andruškevičs.

Pasaules čempionātā piedalīsies arī Artūrs Plēsnieks, kura kontā ir iepriekšējā pasaules čempionāta bronza, Eiropas čempionāta zelts un 8. vieta olimpiskajās spēlēs pērn. Sacensības Anaheimā būs lielākās sacensības pēc pagājušogad veiktās pleca operācijas.

“Es saprotu, uz ko es tiecos, jo man ir atbildība. Plānotā vieta – no astotnieka līdz medaļām. Pēc prognozētajiem svariem cīņa būs par augstākajām godalgām. Tomēr man iepriekš nepatīk prognozēt,” klāsta Plēsnieks.

Plēsnieks teic, ka šis pasaules čempionāts būs nozīmīgs atspēriena punkts ceļā uz gaidāmajām olimpiskajām spēlēm Tokijā.

Svara kategorijā līdz 58 kilogramiem pieteiktas 24 svarcēlājas. Rebeka Koha orientējas uz 225 kg summu, kas šajā konkurencē ir otrais labākais rādītājs. Rebekai starts paredzēts 1. decembrī pulksten 6:00 pēc Latvijas laika.

Savukārt svara kategorijā līdz 105 kg pieteikti 32 sportisti. Artūrs Plēsnieks orientējas uz 405 kilogramu summu, kas šajā konkurencē ir labākais rādītājs. Tiesa, daudz neatpaliek citi sekotāji. Artūram starts paredzēts 5. decembrī plkst. 03:30 pēc Latvijas laika.

Mūsējo sniegumam tiešraidē būs iespējams sekot kanālā “Viasat Sport Baltic” vai lietotnē “Viaplay”. Savukārt atkārtojumā sacensības ar Latvijas atlētu piedalīšanos demonstrēs kanālā “TV6”

1 komentārs