“Ja gribi kakāt, policisti to vēros! Nekādu cilvēktiesību!” Salaspils policijas “klients” sašutis par aizturēšanas izolatoriem

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

23 komentāri

”Ja cilvēks tiek aizturēts un viņš grib kakāt, tad viņam ir jārēķinās, ka visu ”pasākumu” drosmīgi pa logu vēros visi darbinieki un darbinieces!” par apstākļiem Salaspils pašvaldības policijas īslaicīgās aizturēšanas telpās sašutis ir iedzīvotājs, kurš pabijis iecirknī. ”Bez Tabu” apseko arī citus iecirkņus un noskaidro, kādi tajos ir apstākļi.

”Bez Tabu” redakcijā vērsies iedzīvotājs, kurš, parakstot e-pasta ziņojumu, sevi dēvē par Jāni. Viņš pabijis Salaspils pašvaldības policijas iecirknī, ir sašutis par tur redzēto.

Jānis
pabijis Salaspils īslaicīgās aizturēšanas izolatorā

Vai tas ir normāli?! Salaspils pašvaldības policijas iecirknī ir divas īslaicīgās aizturēšanas kameras, kurās atrodas arī pods un izlietne. Tie ir novietoti pretī durvīm ar lielu stikla logu. Ja cilvēks tiek aizturēts un grib kakāt, tam ir jārēķinās, ka visu ”pasākumu” drosmīgi pa logu vēros darbinieki un darbinieces, kas staigā gaitenī garām kamerām. Cilvēktiesības nekādas! Būtu labi, ja kāds aizbrauktu, nofilmētu šo murgu.

“Bez Tabu” tūre iecirkņos

”Bez Tabu” komanda Salaspils kārtībsargu iecirknī pārliecinās par iedzīvotāja teiktā patiesumu: divās aizturēšanas kamerās durvīs iestrādāts liels logs, caur kuru no gaiteņa redzama cieta gulta, kā arī pods un izlietne.

Salaspils pašvaldības policijas iecirkņa priekšnieks Dzintars Strožs stāsta, ka aizturēšanas telpas izvietotas ēkas daļā, kur policijas darbinieki bez nepieciešamības nestaigājot. Gaitenī no ārpuses tiek ievesti aizturētie, no kuriem tur tiek ievākti bīstamie, īslaicīgās aizturēšanas izolatorā nevajadzīgie priekšmeti. Pēc tam aizturētie tiek pavadīti uz aizturēšanas telpām.

Salaspils kārtībsargu priekšnieks Strožs gan nenoliedz, ka aizturētie jānovēro. Novērošana esot obligāta prasība, lai redzētu, vai aizturētais necenšas nodarīt sev pāri un lai nepieciešamības gadījumā varētu saskatīt nekārtības kamerā. Novērošana notiek citās telpās monitoros, kas savienoti ar novērošanas kamerām.

Strožs mierina bijušos aizturētos un potenciālos ”klientus”, ka tiešraides kamerās labierīcību vieta monitoros esot aizklāta ar melniem kvadrātiem, kas neļaujot darbiniekiem vērot tualetes apmeklējuma procesu. Par šo aizturētajiem draudzīgo risinājumu monitoros pārliecinās arī ”Bez Tabu” komanda.

Pagaidu turēšanas telpā (vietā) personas ievieto uz laiku līdz četrām stundām.

Pagaidu turēšanas telpām policijas iestādēs jāatbilst prasībām, kas noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 735. Visas obligātās prasības tiek ievērotas, teic Strožs.

”Bez Tabu” komanda viesojas arī Rīgas pašvaldības policijas iecirknī un Valsts policijas iecirknī, kur īslaicīgās aizturēšanas telpas ir citādākas nekā pie Salaspils kārtībsargiem. Šajos iecirkņos poda un izlietnes pagaidu aizturēšanas telpās nav. Kā stāsta iecirkņu pārstāvji, aizturētie varot paziņot par nepieciešamību nokārtot dabiskās vajadzības darbiniekiem, kuri personas pavada līdz tualetes telpai.

Kad par tualetes apmeklējumu kā delikātu procesu “neiespringst”

Rīgas pašvaldības policijas Latgales pārvaldes iecirknī stāsta, ka bijuši gadījumi, kad aizturētie nekautrējas nokārtoties turpat aizturēšanas telpā.

Valentīns Kaņins
Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis

Ja nepieciešams, personām sniedzam pirmo medicīnisko palīdzību, izsaucam mediķus. Iecirknī nogādātās personas tiek iepazīstinātas ar viņu tiesībām un pienākumiem. Ir bijuši gadījumi, kad personas neko nesaka, nepasauc darbinieku. Citkārt ir tādā reibumā, ka neko normālu nevar pateikt. Vienkārši pieceļas un turpat izdara savas lietas.

Rīgas pašvaldības policijā atceras divas sievietes, kuras par neadekvātu uzvedību bārā vienā no galvaspilsētas iecirkņiem tika nogādātas 2017.g adā. Viena no dāmām lūdza policistiem iespēju doties uz labierīcībām. Policisti šo vēlmi pildījuši. Pēc 41 gadu vecās sievietes viesošanās tualetē policisti konstatēja, ka savas dabiskās vajadzības viņa nokārtojusi izlietnē un savus izkārnījumus izsmērējusi pret sienām un durvīm.

23 komentāri