“Ja būtu oficiāli, tad jau valsts pati piedāvātu tādu iespēju.” Vai sertifikāta ielaminēšana ir legāls pakalpojums?

Diāna Urbāne

Autors: Diāna Urbāne

11 komentāri

Sociālo tīklu lietotājas Lienes uzmanību piesaistījis reklāmas ieraksts, kur piedāvā iegādāties Covid-19 sertifikātu plastikāta kartes izmērā. Tomēr rodas jautājums, cik tas patiesībā ir droši?

Lienei māc bažas, ka ekrāna otrajā pusē sēž krāpnieki, kuru vienīgais mērķis ir izkrāpt datus.

Liene
vēlas noskaidrot

Ja būtu oficiāli, tad jau valsts pati piedāvātu tādu iespēju. Es viņu mājas lapā izlasīju, ja karte nestrādā, tad viņi atbildību neuzņemas. Viņi tikai uztaisa karti, bet QR kods jau nebūs mūžīgs, kā viņi zinās, cik ilgi karte darbosies?

Sievietei māsa piedāvāja pasūtīt šāda veida sertifikātu, tomēr viņa atteicās, baidoties, iesniegt savus datus aizdomīga paskata mājas lapā.

Noskaidrojam, ka vietne CovidID pieder uzņēmumam “Viens metriņš”. Mājas lapā ir vēstīts, ka sertifikātu var saņemt divos veidos, ar kurjerpasta starpniecību, vai bārā “Nemiers”.

Dāvis Stade
Mājas lapas “CovidID” veidotājs

Novērojām, ka cilvēki izklaides vietās netiek ātri garām apsargiem. Viņi Covid-19 sertifikātu meklē savos telefonos vai dod izprintētu, saburzītu lapu. Parasti iedodot papīra formātā, apmeklētāji piekodina, lai sertifikātu nesaloka. Mēs, ņemot vērā šādu pieredzi, izdomājām sertifikātu uztaisīt kā plastikāta kartiņu. Protams, bija domstarpības, vai cilvēkiem vispār kaut ko tādu vajag, bet izrādās, ka jā!

Valsts iestādes neuzrauga šāda veida pakalpojumu sniegšanu, tomēr tas neesot aizliegts. Vienīgi iedzīvotājiem jārēķinās, ka būs vietas, kur var lūgt uzrādīt pilno sertifikātu pdf formātā.

Evija Štālberga
Nacionālā veselības dienesta pārstāve

Ir gadījumi, kad iedzīvotājiem lūgs uzrādīt tikai QR kodu, papildu būs jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments, un ar to pietiks. Citos gadījumos, piemēram, lidostā, lūgs uzrādīt pilna formāta sertifikātu. Šis papīra formāta sertifikāts ir izstrādāts ar mērķi, lai varētu to salocīt kā grāmatiņu.

Datu valsts inspekcijas direktore Jekaterina Macuka norāda, ka svarīgi pievērst uzmanību, kurā valstī firma ir reģistrēta. Problēmu gadījumā būs iespējams situāciju risināt, ja kompānija atradīsies Latvijā. Arī CovidID lapas pārstāvis dod solījumu, ka dati netiks ļaunprātīgi izmantoti.

11 komentāri

Aktuālie Bez Tabu sižeti

Ārzemēs vakcinēti latvieši norāda uz iespējamu nepilnību vakcinācijas datos

"Tie “saltiņi” ātri ienāca modē!" taisnojas pie skolas Rīgā "pieķertas" skolnieces

Covid-19 sertifikātu viltošanas rūpals: tur aizdomās Lielvārdes ģimenes ārsti, Ogres slimnīcas darbinieki sagādājuši klientus

"Šoziem saslims teju visi nevakcinētie!" Būvfirmas priekšnieks veic statistikas datu analīzi

"Stipras sāpes, liela problēma. Un neviens...!" Liepājniecei atsaka visi uzrunātie zobārsti

"Lokdauna" laikā CSDD turpina apkalpot sarkanajā zonā; aicina nedrūzmēties

Trīs bērnu mamma: Dzemdēt bija vieglāk nekā slimot ar Covid!

"Vai komandantstundā var iziet ārā uzpīpēt?" satraucas dzīvokļa iemītniece

"Vajadzēs atbraukt, darījums tikai skaidrā naudā!" "Bez Tabu" pieķer mediķi, kas kolēģu grupā viltojusi Covid-19 sertifikātus

"Sajūta, ka esmu Brekte-2!" Latgalieša ābolu rakstos Krievija saskata nacisma slavināšanu

Vai arī mājsēdes laikā tiek iekasēta mācību maksa privātajos bērnudārzos?

Jahtklubs Jūrmalā izbūvē žogu un atkārtoti bloķē tauvas joslu; vietējie pikti