Izaicinājums virtuvē: šefpavāra Raimonda Zommera attālinātā virsvadībā Lieldienu brokastīs izvārīt paipalu olu bez čaumalas

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

Pievienot komentāru

Lieldienas gaidot, raidījuma “Bez Tabu” žurnālisti ļausies rosībai virtuvē kopā ar Latvijā zināmiem un atzītiem šefpavāriem. Protams, ka ārkārtas situācijas apstākļos tas notiek attālinātā režīmā. Pavārs žurnālistus vadīs tiešsaistē, kas situāciju padara nebūt ne vieglāku, īpaši, ja pavārs uzdod darīt kaut ko tādu, kas līdz šim nav bijusi ierasta darbība virtuvē.

Šoreiz darbošanos virtuvē uzraudzīs viens no Latvijā titulētākajiem šefpavāriem – Raimonds Zommers. Raimonds ir restorāna “Entresol” šefpavārs, talantīgs jaunās paaudzes kulinārijas meistars, gastronomijas konkursu uzvarētājs un aizraujošu ideju autors. Latvijas pavāru vidū Raimondu pazīst vienkārši kā Zommeru, jo šā no Kuldīgas nākušā pavāra uzvārds ir kļuvis par zīmolu, ar kuru saistās modernā latviešu virtuve. Raimonds ar sirdi un dvēseli stāv un krīt par pašmāju, vietējiem produktiem, spējot tos veiksmīgi saplūdināt kopā ar citu tautu virtuvēm, jo īpaši franču ēdienu gatavošanas tradīcijām, tādējādi radot brīnišķīgus gardumus.

Man mājās vienīgais pavasara vēstnesis ir lakši jeb savvaļas ķiploks, tad Raimonds mudina doties uz veikalu, kur jānopērk šādi produkti:

1 kastīte paipalu olu;

1 buntīte sparģeļu;

400 g spinātu;

600 g tīģergarneļu (lobītas);

1 šalotes sīpols;

1 ķiploks;

1 buntīte maurloku;

100 g sviesta;

sāls/pipari;

1 bagete;

4 ēd. k. baltvīna etiķa.

Pirms sākt gatavošanu, nepieciešams atkausēt garneles. Vislabāk to darīt lēni, istabas temperatūrā. Kad garneles atkausētas, uzkarsētā katlā liek sviestu, bet izkusušā sviestā apcep palielos gabalos sagrieztu šalotes sīpolu un saspiestas trīs ķiploku daiviņas. Kad sīpoli apcepušies caurspīdīgi, bet ķiploks izdalījis savu aromātu pa visu virtuvi, katlā liek garneles. Apcep un uz mirkli garneļu katlu noliek malā. Veiklāki gatavotāji var pamanīties abus darbus darīt vienlaikus. Otrā katlā uzvāra ūdeni, kam pievienota tējkarote sāls un četras ēdamkarotes baltvīna etiķa. Kad ūdens sāk vārīties, tajā ar putkaroti iegriež virpuli un virpulī laiž iekšā trīs paipalu olas bez čaumalas. Turpina iegriezt ūdeni un pusotru, divas minūtes vāra paipalu olas. Olas ar putkaroti izņem no ūdens, izliek uz atsevišķa trauka. Ūdenī, kurā vārījās olas, ieliek nomizotus un trīs daļās sagrieztus sparģeļus. Ūdeni vairs nevāra, sparģeļus blanšē pāris minūtes. Pa to laiku saplucina spinātus, maurlokus un, ja ir, lakšus, pieber sāli un piparus. Visu izsilda kopā ar garnelēm un gatavojas pasniegšanai. Dziļā šķīvī vai bļodā liek garneles ar zaļumiem, nežēlojot kausēto sviestu. Pa vidu kā ligzdiņā izkārto paipalu olas, bet malās kā saules starus izkārto blanšētos sparģeļus. Visam pārkaisa piparus, Bet pasniedzot sviestā iemērc gabalos salauztu bageti. Lai labi garšo!

Lielākais pārbaudījums šoreiz bija pagatavot olas, bet, ja vien izdodas veiksmīgi iegriezt “virpuli” ūdenī, tad ola bez čaumalas izdodas. Savukārt kā, noslēdzot šo attālināto gatavošanu, teic šefpavārs Raimonds Zommers, tad, skatoties no malas, gribētu būt tur, kur ir pagatavots šis brīnišķīgais ēdiens.

Vēlot visiem priecīgas Lieldienas, lai izdodas tās izgaršot no visas sirds!