Internetkrāpnieku shēmās ierauts mācītājs no Latgales; sola teju divus miljonus eiro lielu ziedojumu

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

Pievienot komentāru

Kādā jaukā un ne tik saulainā maija dienā “Bez Tabu” skatītājs Edgars saņem elektronisko vēstuli. Prieks gan īss, jo jau pirmās rindas liek noprast, ka te kaut kas nav kārtībā. To pierāda arī daži citāti no gari jo garās vēstules.

izgriezums no vēstules

“Man nav citas iespējas, kā ar jums sazināties, kā vien jūs padarīt, lai sasniegtu šo e-pastu.

Es šodien sazinājos ar jums, jo mēs viens otru nepazīstam, nē, un tas neliedz man to darīt.

Es vēlētos apmeklēt jūsu kanālu, lai veiktu darbu labdarība jūsu nodaļā. Tas ir veidu ziedojums, un tā summa ir 1,8 miljoni eiro, kas piederēja vienam no maniem ticīgajiem, kurš zaudēja dzīvību pēc krūts vēža.

Bet divas dienas pirms viņa nāves viņa man uzticēja atbildību ziedot summu, kas atrodas viņas bankā, lai Dievs, mūsu tēvs, varētu to pieņemt savās mājās un piedot visus viņa grēkus.”

Un pats dīvainākais tas, ka vēstules autors ir kāds priesteris no Latvijas. Turklāt pie vēstules klāt pievienota arī identifikācijas kartes bilde.

“Bez Tabu” skatītājs Edgars aizdomu pilno vēstuli saņem no kāda Alberta Cimanovska. Ievadot vārdu un uzvārdu “Google” meklētājā, arī atrodam, ka šis cilvēks patiešām saistīts ar garīgo pasauli. Kalpošana Dievam tiek veikta Rēzeknes-Aglonas diecēzē. Nolemjam sazināties ar diecēzes galvu – bīskapu Jāni Buli.

Jānis Bulis
Rēzeknes-Aglonas diecēzes bīskaps

Un es nezinu, kur un kā viņu satikt, kādā veidā, man nav informācijas. [..] Pastāvīgi pa e-pastu piesūta šādas vēstules, lai ar viņiem komunicētu, tādiem cilvēkiem, kuri tur piesola tur kaut kādas naudas, bet var saprast, ka tās ir krāpnieciskās shēmas. Līdz ar to es neiesaistos tādās lietās.

Aplūkojot sociālo tīklu “Facebook”, atklājam, ka Cimanovska kungs ir gana izmanīgs – pašreiz ir aktīvi pat trīs “feisbuka” profili. Lai arī Cimanovskis devies pensijā, Rīgas arhidiecēzes portālā vēl joprojām atrodams bijušā garīdznieka Alberta kontakttālrunis.

Alberts Cimanovskis
ierauts krāpnieku shēmās

Tā, klausieties uzmanīgi, tā visa ir krāpšana. Un man vienreiz izkrāpa arī no Francijas kaut kādi cilvēki šo ID kartes attēlu. Nu, un bildītes viņi paņēma no ”feisbuka”. Un tagad sūta citiem cilvēkiem. Tā ir krāpšana. Policija zina, un zina arī biedrība, kas tur par to internetu skatās, ja. Tā ir pilnīga krāpšana, un ar mani tur nav nekādas saistības nav.

Cimanovska kungs, vēl būdams priestera amatā, savulaik akli uzticējies krāpniekiem, cerot saņemt 300 000 eiro lielu ziedojumu. Toreiz nosūtītie personiskie dati nu tiek izmantoti jaunām mahinācijām.

Drošāka interneta centra “drossinternets.lv” vadītāja Maija Katkovska kā pirmo krāpniecības pazīmi uzsver apšaubāmo valodas lietojumu.

Maija Katkovska
Drošāka interneta centra vadītāja

Protams, ka vienkārši tāpat e-pastos informācija par to, ka tagad miljonus esam gatavi ziedot, nu, tā tas, lai cik arī labi tas izklausītos, tā tas dzīvē nenotiek. Neviens nepienāk taču pie jums uz ielas un nepasaka – es jums tagad esmu gatavs miljonu noziedot. Tas arī ir jau numur divi, ka ir jāpaliek uzmanīgiem, jo skaidrs, ka kaut kas ir aizdomīgs.

Eksperte arī uzsver, ka cilvēkiem ir jābūt ļoti piesardzīgiem, nosūtot internetā savus personas datus.

Maija Katkovska
Drošāka interneta centra vadītāja

To vajadzētu katram – pirms viņš sūta kaut vai tikai fotogrāfijas vai kaut kādu sensitīvu informāciju, vai personas datus – vienmēr padomāt, ka tajā brīdī, kad es to nosūtīšu kādam, tad kontrole pār šo saturu izplatību man pazudīs. Es nekad nezināšu, kur kāds to būs saglabājis, kur pārsūtījis tālāk, kādiem mērķiem to izmantos, ko es esmu kādam nosūtījis vai arī tikai ievietojusi internetā.

Interneta plašumos klejo dažnedažādi piedāvājumi, solot zaļāku dzīvi, taču beigās tie, kuri atsaucas aicinājumam, paliek pie sasistas siles… kur nu sasistas siles, arī to krāpnieki ir gatavi savākt. Tāpēc esiet uzmanīgi interneta vidē un neiekļūstiet krāpnieku nagos.