Interneta trakums! It kā viens vārds, bet cilvēki to dzird dažādos veidos. Kā dzirdi tu?

Maija Kuzņecova

Autors: Maija Kuzņecova

Bez Tabu žurnāliste un digitālā satura redaktore

6 komentāri
Interneta trakums! It kā viens vārds, bet cilvēki to dzird dažādos veidos. Kā dzirdi tu?

Internetu pāršalcis jauns trakums, gluži kā ar veco labo kleitu, kuru vieni redzēja zelta krāsā, otri zilā. Tagad nācija lauž šķēpus par skaņu, kas sākotnēji tika publicēta vietnē reddit.com – vieni dzird vārdu “Laurel”, bet citi “Yanny”. Kā ir ar tevi?

Kā ziņo vietne “PolitiFact”, iemesls, kāpēc cilvēki šīs skaņas dzird tik atšķirīgi, skaidrojams ar kripatiņu zinātnes un fizikas.

Pirmā lieta, kas jāsaprot, – šī skaņa ir publicēta ļoti zemā kvalitātē, citiem vārdiem sakot, skaņa ir tik trausla, ka tā pārsedz līniju starp vienu skaņu un otru. Taču galvenais izskaidrojums slēpjas frekvencēs un tajā, kādu audio sistēmu jūs izmantojat, lai atskaņotu vārdu.

Dažādas atskaņošanas sistēmas var mainīt atskaņotā audio frekvenci. Piemēram, tālruņi, datori un austiņas bieži filtrē zemas frekvences, savukārt lielāki skaļruņi, piemēram, zemfrekvences, var tos labāk apstrādāt.

Tas ir svarīgi, jo “Yanny” akustika tiek atskaņota augstāka frekvence nekā akustiskā informācija, kas liek kādam dzirdēt “Laurel”.

Citiem vārdiem sakot, augstākas kvalitātes ierīcēm, iespējams, dzirdēsiet “Laurel”, jo tās ir labākas zemo frekvenču apstrādē.

Ko tas vēsta par manu dzirdi?

Tā kā šī parādība ir saistīta ar frekvenci, eksperti stāsta, ka klausītāja vecums var ietekmēt arī to, ko persona dzird.

Kā vēsta “PolitiFact” apmēram 50 gadu vecumā daudzi cilvēki sāk zaudēt augstāku frekvenču dzirdi, tāpēc eksperti uzskata, ka gados vecāki cilvēki biežāk varētu dzirdēt “Laurel”.

Vai ir pareizā atbilde?

Ekspertiem ir teorijas par to, kas patiesībā tika minēts sākotnējā audio failā. Kā vēsta “New York Times”, “Reddit” lietotājs oriģinālo audio visdrīzāk ņēmis no vārda “laurel” ieraksta vocabulary.com.

Tomēr joprojām nav skaidrs, kas ir šī ieraksta pirmavots. Piedāvājam arī Jums padalīties gan komentāros, gan zemāk redzamajā aptaujā savas pārdomas par to, kas dzirdams ierakstā!

"Yanny" vai "Laurel"? Saistītais raksts

Rezultāti:
47%

Laurel

53%

Yanny