Bezpajumtnieki un Covid-19: daudzi ignorē distancēšanos un pulcējas baros

Oļegs Visockis

Autors: Oļegs Visockis

6 komentāri

Covid-19 ietekmē absolūti visus pasaules iedzīvotājus. Šī sērga nešķiro – slimo gan jauni, gan veci, gan bagāti, gan arī nabadzīgi cilvēki. Tieši par sociāli vismazāk aizsargātiem rīdziniekiem interesējas arī “Bez Tabu” skatītāji. Rīgā bezpajumtnieku ir gana daudz, un arī viņiem ir savs viedoklis par notiekošo.

Savu braucienu pa galvaspilsētu nolēmām uzsākt saules pielietajā Sarkandaugavā. Pa ceļam sastapām vairākus citādāka dzīvesveida piekritējus. Noskaidrojām, kā tad viņi tiek galā ar koronavīrusu un Covid-19 sērgu.

saules nogurdināts parka apmeklētājs

Odekolonu mēs nelietojam. Protams, lietojam alkoholu. Satiekamies lielos baros. Kā bars savācas, tā uzreiz pašvaldības policija klāt.

Bez Tabu: Kā jums ar higiēnu, dezinfekcijas līdzekļiem?

Katrā veikalā var ieiet nomazgāt rokas.

Piektdien, 27. martā, plkst. 11.30 piestājām pie Krišjāņa Barona ielā esošās pareizticīgo baznīcas, kur katru dienu plkst. 12.00 tiek atvērta tā sauktā zupas virtuve. Krietnu laiku pirms ēdiena izsniegšanas rindā jau bija sastājušies vairāk nekā 10 cilvēku. Un retais ievēroja tā saucamo sociālo distancēšanos jeb vismaz divus metrus no katra rindā stāvošā cilvēka.

“Mainīsies dzīve tiem kungiem, kas zina, kas to [vīrusu] izplatīja. Ne jau mums. Mums kā bija, tā būs. Ja mūs pasargās, būsim veseli. Saslims, nu būs lemts saslimt. Ko darīt?!” noteica viens no rindā stāvošajiem kungiem, kurš veselības pasliktināšanās gadījumā ir gatavs vērsties pie mediķiem,

zupas virtuves klients

“Bez Tabu”: Kaut ko te zupas virtuve arī saka, liek darīt citādāk?

Nē, viņiem ir savādāk mazliet. Te viņi liek to ierobežojumu, vai ne. Iedod spainīti atsevišķi. Maizīti atsevišķi. Tādi ierobežojumi. Un viss. Galdiņu iznes ārā un viss.

Pārliecināties, vai tiešām zupas virtuves darbinieki ir ieviesuši korekcijas ēdiena izsniegšanā, gan neizdodas. Svētās teritorijas pārstāvji nevēlējās, lai process tiktu filmēts, un līdz filmēšanas komandas aizbraukšanai ēdienu cilvēkiem nedeva.

Toms Sadovskis
Rīgas pašvaldības policijas pārstāvis

Mūsu uzdevums šajā situācijā ir, pirmkārt, skatīties, lai pati šī te stāvēšana rindā notiek ar pietiekami drošu distanci. Otrkārt, lai pēc tam, kad attiecīgi šis te ēdiens ir saņemts, lai pietiekamā ātrumā notiek šī te cilvēku izklīšana, nevis visi vienā barā tur pulcējas un čupojas.

30. marta pusdienlaikā situācija pie zupas virtuves mainījās vien nedaudz. Atsevišķi cilvēki tomēr ievēroja distanci, taču lielākā daļa tik un tā sastājās lielākā bariņā.

Pie zupas virtuves Krišjāņa Barona ielā viesojāmies vēl pirms valdība izsludināja atkal jaunus ierobežojumus, kas attiecas uz pulcēšanos publiskās telpās un ārpus tām. Kā tiek kontrolēti sociāli mazaizsargātāki iedzīvotāji, to jautājām Rīgas domes Labklājības departamentam.

Lita Brice
Rīgas domes Labklājības departamenta pārstāve

Katra cilvēkam ir citādāka pieeja šiem jautājumiem. Un, protams, mēs cenšamies viņus mācīt, cenšamies viņus informēt, mēs cenšamies viņiem stāstīt. Bet to, cik cilvēks paņem pretī, mēs, protams, ar varu nekādi viņiem neieliesim.

Mobilās brigādes mums ir divas. Un katra savā Daugavas krastā apbraukā šos cilvēkus, arī informē viņus, kas notiek, kā notiek, kā šajā situācijā būtu sev jāseko līdzi, kur jāvēršas, kur jāzvana.

Arī vienā no septiņām Rīgas patversmēm Maskavas ielā dzīve ir sagriezusies kājām gaisā. Iestādes vadītāja Dagnija Kamerovska akcentē, ka telpu dezinfekcija notiek ar dubultu sparu. Stingrāk tiek pārbaudīti arī pagaidu pajumtes meklētāji. Katru dienu pajumti Maskavas ielas 208. namā lūdz 100 līdz pat 150 iedzīvotāju.

Ja situācija kļūs pavisam kritiska, tad arī Rīgas patversmēs varētu tikt slēgtas. Tādā gadījumā var rasties problēmas, kur izvietot bez pajumtes esošos rīdziniekus.

Ar šādu problēmu jau saskārusies “Zilā Krusta” patversme Maskavas ielā 336.

Otrdien, 31. martā, vēlreiz sazinājāmies ar Labklājības departamenta pārstāvi Litu Brici. Viņa paskaidroja, ka pašreiz slēgtā “Zilā Krusta” patversme ir reliģiskas organizācijas patversme, ar kuru pašvaldībai esot noslēgts līgums. Brice vēl piebilda, ka ar Covid-19 slimais cilvēks netika aizvests no patversmes. Veicot izmeklēšanu, epidemiologi noskaidroja, ka sasirgušais cilvēks kādu brīdi uzturējās šajā patversmē. Tieši tāpēc patversmē šobrīd ir izsludināta karantīna un tur darbojas atbildīgie dienesti.