Grūtniece samaksā 400 eiro par dzīvokļa īri un paliek uz ielas

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

11 komentāri

Sintija pavisam drīz kļūs par mammu savai otrajai meitai. Šobrīd ģimene dzīvo hotelī Rīgas centrā. Pirms bērniņa dzimšanas ģimene nolēmusi, ka nu laiks ievākties kādā dzīvoklī, tādēļ sludinājumu portālā meklējuši piemērotu risinājumu.

Īres maksa mēnesī bija noteikta 250 eiro apmērā. Abas puses vienojušās, ka dzīvokļa apskates laikā tiks iemaksāti 400 eiro par pusotru mēnesi un atlikusī summa tiks samaksāta nākamajā mēnesī. Dzīvokli topošajiem īrniekiem izrādījusi nevis īpašniece, bet vīrietis, kurš uzdevies par īpašnieces dēlu.

Nelielais vienistabas dzīvoklis bijis labā stāvoklī, nesen izremontēts. Tas atrodas Dzirciema ielā 69, nama pirmajā stāvā. ”Īpašnieces dēls” pierakstījis Sintijas e-pastu un norādījis, ka līgumu nosūtīs uz to.

Saņemot 400 eiro, vīrietis noteicis, ka atslēgas jau nākamajā rītā atradīsies atslēgtajā pastkastītē un ģimene varēšot dzīvoklī ievākties.

Sintija
Palikusi bez naudas un dzīvokļa

Mēs no rīta atnācām un dzīvokļa durvis bija ciet. Arī pastkastītē atslēgas nebija. Kā var apkrāpt grūtnieci? Tas viss nāks atpakaļ. Viņu vairs nav iespējams sazvanīt. Mēs par notikušo jau uzrakstījām iesniegumu policijā. Kaimiņiene mums teica, ka neesam pirmie, kas apkrāpti. 

Arī uz “Bez Tabu” zvanu izīrētāja neatbild. Uzdodoties par potenciāliem dzīvokļa īrniekiem, saņemam atbildi, ka telpa šobrīd netiekot izīrēta. ”Dzīvoklis netiks izīrēts tuvākos mēnešus. Tur būs veicams remonts,” īsziņā norāda dzīvokļa izīrētāja.

Līdz šim Sintija ir vienīgā, kura ar iesniegumu vērsusies policijā par minētā dzīvokļa izīrēšanu. Ja vēl kāds cietis no dzīvokļa izīrētājas, likumsargi aicina par to ziņot.

Inga Zonberga
Valsts policijas Kurzemes iecirkņa Kriminālpolicijas priekšniece

Izvērtējot iesniegumā sniegtās ziņas, ir pieņemts lēmums par kriminālprocesa uzsākšanu par krāpšanu nelielā apmērā. Pirms dzīvokļa izīrēšanas nevajadzētu kautrēties paprasīt personas apliecinošus dokumentus, jo tiek slēgts darījums. Abām pusēm ir jāzina, ar ko ir darīšana.

Nekustamo īpašumu kompānijas Dzīvojamo platību nodaļas vadītāja Kristīne Dubāne norāda uz svarīgiem punktiem, kas pašu labā jāievēro, ja plānojat īrēt dzīvokli:

– pirms jebkādu maksājumu veikšanas obligāti jānoslēdz rakstveida līgums;

– jāsaraksta pieņemšanas-nodošanas akts ar visu skaitītāju rādījumiem;

– ieteicams doties dzīvokli apraudzīt divatā;

– pirms dzīvokļa īres jāveic foto fiksācija.

Kristīne Dubāne
Nekustamo īpašumu kompānijas Dzīvojamo platību nodaļas vadītāja

Jāpārbauda, kas ir dzīvokļa īpašnieks, jāpaprasa zemesgrāmata, kā arī jāpaprasa personas apliecinoši dokumenti, lai saprastu, vai dzīvokļa izīrētājs ir dzīvokļa īpašnieks un drīkst izīrēt. Bieži vien ir gadījumi, kad izīrē kāds radinieks, īpašniekam nemaz par to nezinot. Sludinājumos liela uzmanība jāpievērš bildēm, vai tās ir no viena dzīvokļa. Bieži vien analizējot var redzēt skaistas bildes, kas ”salasītas” no dažādiem dzīvokļiem.

Krāpnieki īpaši piestrādā pie sludinājumu teksta un vizuālā noformējuma, tādēļ sākotnēji viltus sludinājumus ir grūti atpazīt. Tāpat nevajadzētu maksāt naudu par iespēju dzīvokli apskatīt.

11 komentāri