“Es jau tagad zinu, kādu cepuri likšu galvā uz karalienes dzimšanas dienas svinībām!” Iepazīsti Latvijas vēstnieci Lielbritānijā

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

2 komentāri

Bez Tabu Londonā tiekas ar pirmo sievieti, kura kļuvusi par Latvijas vēstnieci Lielbritānijā. Allaž šarmantā vēstniece atklāj darba aizkulises.

Viņa simt gadu laikā ir pirmā sieviete Latvijas vēstniece Lielbritānijā – Baiba Braže.  Pirms uzsākt sarunu vēstniece norāda, ka vēstniecības telpās uzturēšanās ienācējiem ir ierobežota. Viņas darba kabinets svešām acīm slēgts, tāpēc saruna ar Bez Tabu, norit vienā no divām plašākai auditorijai atvēlētajām telpām.

“Jā,  es esmu pirmā vēstniece. Daudzus gadus vēstniecību de facto vadīja Marianna Zariņa, kura bija vēstnieka Kārļa Zariņa meita. Tā kā tas bija padomju okupācijas gados, viņa netika iecelta par Latvijas vēstnieci,” sarunā norāda vēstniece Baiba Braže.

Darbs jau neatšķiras, vai to dara sieviete vai vīrietis. Turklāt divu stundu laika starpība Londonai ar Rīgu nozīmē, ka vēstniecei darba dienas sākas agrā rīta stundā. Darba aizkulises atklāj vēstniece: “Pirmie kontakti un e-pasti sākas ap 6.30 pēc Londonas laika, jo Latvijā tad jau ir 8.30. Sākas darbs pēc Rīgas laika un beidzas pēc Londonas, kas nozīmē vēlā vakarā, jo nereti ir virkne saviesīgu pasākumu, kuri notiek vakaros.”

Valsti pārstāvot, īpašs uzsvars likts uz to, kādu vēstnieci redz pārējā pasaule. Allaž pārdomātais stils veidots pēc principa – atbalstām savējos: “Uzskatu, ka nauda jātērē Latvijā. Ja mēs to nedarīsim, kurš tad to darīs mūsu vietā?”

Protams, vaļu latviešu modes mākslinieku fantāzijai vēstniece nevar ikdienā ļaut.  Lielu daļu dzīves un tērpu izvēles noteic protokols. Vēstniece atklāj, ka nereti dienas gaitā nākas pārģērbties, tāpēc vakarkleita mašīnas bagāžniekā nav nekāds pārsteigums.

Baiba Braže
Latvijas vēstniece Lielbritānijā

Manā darbā visu nosaka protokols. Atkarībā no dienas programmas, es saplānoju kādus tērpus vilkšu. It sevišķi, ja nepieciešams pārģērbties. Ir reizes, kad mašīnas bagāžniekā ņemtas līdzi garās vakarkleitas un tad, kaut kur viesnīcas vannas istabā varu pārģērbties. Ir, protams, reizes, kad protokols ir relaksētāks un varu atļauties arī kādu kleitu.

Sekojot vēstnieces Instagram kontam, redzams, ka viņas dzīvi noteic ne tikai diplomātiskā dienesta protokols, bet fakts, kādā valstī rit ikdiena.

“Anglija ir karaliste, karaliene valkā cepures. Tāpēc vismaz  dažos pasākumos gadā ir vajadzīgas cepures.” 

Starp citu, par cepurēm runājot, tās atkārtoties nedrīkst.
Baiba Braže
Latvijas vēstniece Lielbritānijā

Jau ir zināms, ka 9. jūnijā būs karalienes dzimšanas dienas parāde. Uz to vajadzēs zināma veida tērpu un cepuri. Protams, nav zināmi laika apstākļi, bet es jau tagad zinu kādu cepuri likšu galvā uz karalienes dzimšanas dienas svinībām 9. jūnijā.

Brīvā laika vēstniecei nav pārpārēm. Cik var tas atvēlēts kultūras notikumiem, kuru Londonā netrūkst, turklāt vaļas brīžu mazumiņš ir rūpīgi plānots.

“Ideālā brīvdiena ar ģimeni, vēlams svaigā gaisā, dabā. Mums visiem trim patīk jāt. Mans bērns nodarbojas ar jāšanu diezgan nopietni, viņa Latvijā iesāka jāt. Jā, vēlams būtu kāda izjāde, suns līdzi… vai arī varētu kaut kur braukt ar riteņiem.”

Vēl viens vēstnieces atpūtas mirklis ir gatavošana un gards ēdiens. Ne bez lepnuma vēstniece izrāda vēstniecības trauku skapi. Tur glabājas apzeltīti Latvijas laika trauki ar Latvijas ģerboni, ko izmanto tikai nozīmīgās maltītēs.

Taujāta par nākotnes plāniem, vēstniece, kas profesionālā ziņā šobrīd ir diplomātiskā dienesta augstākajā punktā, atbild īsi: “Man pagaidām mans darbs patīk. Neredzu pamatu diži, ko mainīt.”

Foto