Eksperts atklāj padomus, kas jāņem vērā, iegādājoties tālruni skolēnam

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

4 komentāri

“Bez Tabu” kopā ar vienpadsmit gadus veco Emīliju un viņas mammu Lieni dodas uz tikšanos ar tehnoloģiju ekspertu, lai uzklausītu padomus, kas noteikti būtu jāņem vērā pirms viedierīces iegādāšanās.

Lienes vienpadsmitgadīgā meita Emīlija pie sava pirmā telefona tika, vēl apmeklējot bērnudārzu, kopš tā laika viņa nomainījusi vairākas viedierīces, un šobrīd jau pārvalda savu septīto tālruni. Topošā sestklasniece telefonu aktīvi izmanto saziņai ar klasesbiedriem un draugiem. ”Instagram”, ”Youtube”, ”WhatsApp”, ”Snapchat” un, protams, arī ”Tik Tok”.

Meitenes mamma Liene atklāj, ka Emīlija regulāri izmanto arī mammas darbam paredzēto datoru. ”Tiek spēlētas dažādas spēlītes. Viņi izveido ”WhatsApp” grupas zvanu un spēlē. Tas man kā mammai nešķiet diez ko veselīgi,” atklāj Emīlijas mamma.

Foto: ARTŪRS ŠPAKS, BEZ TABU

Pirms jaunā mācību gada Liene nolēmusi noskaidrot vai un kā iespējams vecākiem sekot līdzi, ko viņu atvases dara viedierīcēs. Tehnoloģiju eksperts Dainis Dembovskis atklāj, ka pirms telefona iegādes noteikti vajadzētu aprunāties ar pusaudzi, lai viņš izstāsta, kādu telefonu vēlētos. Tāpat būtu vēlams viedierīci apraudzīt klātienē, lai bērns to varētu paturēt rokās un pārliecināties par tās izmēra piemērotību.

Dainis Dembovskis
Tehnoloģiju eksperts

Ir dažādas aplikācijas, ar kurām var ierobežot, cik ilgi bērns izmanto telefonu, pieejamo interneta apjomu. Tāpat var redzēt, kādu saturu bērns izmanto telefonā. Ja bērns labi uzvedas, viņš var aizsūtīt pieprasījumu vecākiem, lai varētu vēl lietot kādu aplikāciju. Vecākam savā telefonā tas tad ir jāapstiprina.

Eksperts gan norāda, ka nevajag pārspīlēt ar kontroli, jo tas bērnam var radīt nepatiku un viņš centīsies atbrīvoties no attiecīgās viedierīces. Latvijā joprojām ir populāri viedpulksteņi, ar kuru palīdzību iespējams izsekot bērna atrašanās vietai, kā arī nosūtīt uz pulksteni ziņu.

Mūsdienās svarīga loma ir arī kameras kvalitātei, tādēļ noteikti jāpārbauda arī tā.