Daudzbērnu ģimene nelikumīgi izīrē Rīgas domes dzīvokli Bolderājā

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

3 komentāri

“Bez Tabu” uzmanību piesaista sludinājums, ar kura palīdzību tiek meklēti īrnieki vienistabas dzīvoklim sociālā namā Mežrozīšu ielā 22.

Dzīvokļus šajā ēkā, tāpat kā citos sociālos namos, nodot apakšīrniekiem nedrīkst. Šobrīd 2906 rīdzinieki gaida rindā, lai saņemtu pašvaldības dzīvokli. Tie tiek piešķirti maznodrošinātām, trūcīgām personām, tāpat arī daudzbērnu ģimenēm.

Sludinājumā norādīts, ka 32 kvadrātmetru dzīvoklim tiek meklēti ilgtermiņa īrnieki. Dzīvoklis atrodas ēkas ceturtajā stāvā, tam ir arī franču balkons.

Sludinājuma teksts

Lielisks vienistabas dzīvoklis jaunajā mājā zem tirgus cenas meklē kārtīgus ilgtermiņa īrniekus. Tīrs, akurāts dzīvoklis, tādus pašus meklējam arī īrniekus. Bez papildu starpniecības maksas.

“Bez Tabu” ar slēpto kameru apmeklē norādīto dzīvokli. Telpas izrāda kāda sieviete, kuru nolīgusi persona vārdā Jekaterina. Sarunas gaitā atklājas, ka Jekaterina ar ģimeni ir pārcēlusies uz dzīvi Francijā un viņi nolēmuši iegūt papildu finansējumu.

Palīdz izīrēt Rīgas domes dzīvokli

Nāciet droši iekšā! Droši visu skatieties! Nav ledusskapja, nav veļas mašīnas. No mēbelēm ir tas, ko redzat. Dzīvokļa īpašniece ir sieviete, nedzīvo Latvijā. Esmu pārstāve. Viņa izīrē, jo ir Francijā, viņai ir īres tiesības, tāpēc izīrē. Mēnesī jāmaksā 130 eiro, kā arī komunālie maksājumi. Nauda jāpārskaita uz viņas Francijas kontu. Viņai nav konta vietējā bankā. Jāsamaksā par pirmo, pēdējo mēnesi, kā arī depozīta maksājums 130 eiro. Kopā 390 eiro. Jums jānodzīvo šeit vismaz gadu, ja ne, zaudēsit drošības depozītu.

Francijā dzīvojošā Jekaterina no pašvaldības bez maksas saņēmusi dzīvokli, ko izīrē par 130 eiro mēnesī. Gadā daudzbērnu māte no īrniekiem saņem jau 1500 eiro. “Bez Tabu” rīcībā esošā informācija liecina, ka dzīvoklis tiek izīrēts jau vismaz trīs gadus, tātad, izīrējot svešu īpašumu, Jekaterina, iespējams, ieguvusi vismaz 4 700 eiro.

Izīrētājas pārstāvei atklājot, ka esam no raidījuma “Bez Tabu”, viņa norāda, ka nav bijusi informēta par liegumu dzīvokļus nodot apakšīrniekiem. Jekaterina esot norādījusi, ka viņai ir tiesības dzīvokli izīrēt. Šis esot pirmais dzīvoklis, ko viņa palīdz izīrēt sociālajā mājā.

Ēku Mežrozīšu ielā, kā arī citus sociālos namus Rīgā apsaimnieko Rīgas domei piederošs uzņēmums ”Rīgas pilsētbūvnieks”. Tā pārstāvis Ivo Kiršblats raidījumam “Bez Tabu” norāda, ka iepriekš neesot bijušas sūdzības par sievieti, kurai dzīvoklis piešķirts.

Ivo Kiršblats
”Rīgas pilsētbūvnieks” pārstāvis

Konkrētā persona 2014. gadā bija no daudzbērnu reģistra, viņai nebija kur dzīvot. Uzcēla māju, piešķīra viņai dzīvokli. Vienīgais, ko mēs varam darīt, ir konstatēt faktu un ielikt atzīmi, ka dzīvokļa īrnieki nedzīvo uz vietas. Mēs reāli neko izdarīt nevaram. Viņi ir parakstījušies par noteikumiem, tajā skaitā to, ka šo dzīvokli neizīrēs citiem. Rīgas pašvaldības policija arī apbraukā šīs mājas un pārbauda personas, kuras šādos dzīvokļos dzīvo.

Pašreizējā likumdošana aizstāv īrniekus, tos izlikt no dzīvokļa lielākoties var tikai ar tiesas spriedumu. To gan var nākties gaidīt ļoti ilgi. Dzīvoklis piešķirts 2014. gadā, un līgums ir spēkā līdz nākamā gada nogalei.