Dabas vērtība vai vides piesārņojums? Liepenes pludmales apmeklētājus pārsteidz simtiem vētras laikā izskalotu un nesavāktu koku

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

Pievienot komentāru

“Bez Tabu” redakcijā vērsies liepājnieks Verners, kurš ar ģimeni viesojies Tārgales pagasta Liepenē. Lai arī pludmale no viņa dzīvesvietas jūras pilsētā atrodas vien dažu soļu attālumā, nolēmis, apskatīt arī Liepenes piekrasti, tomēr redzētais raisījis nepatīkamu pēcgaršu.

Liepenes pludmalē redzami simtiem vētras laikā izskalotu koku. Lai arī kāds redzēto varētu uzskatīt par skaistu dabas parādību, Verners to sauc par vides piesārņošanu, uzskatot, ka koki ir jāsavāc.

Verners

Vai tiešām tas ir tas pats skaistākais, ko mēs varam redzēt savā Baltijas pērlē?

Līdzīgi skati novērojami arī citās Latvijas pludmalēs. Izskaloto koku atstāšanu pamanījusi arī pasaulē vadošā Kanādas ceļojumu lapa, 2018. gadā Kolkas raga teritoriju iekļaujot pasaules visvairāk neskarto pludmaļu topā.

Ērika Kļaviņa
Dabas aizsardzības centra “Slītere” vadītāja

Aizsargjoslu likums nosaka, ka inficētus vai invadētus kokus ir pieļaujams aizvākt, bet, piemēram, Slīteres Nacionālā parka individuālajos noteikumos ir teikts, ka koki no pludmales nav aizvācami.

Dabas izglītības centra vadītāja gan atceras, ka sākotnēji pieņemtie noteikumi iedzīvotājiem ne pārāk gājuši pie sirds, taču šobrīd vietējie iedzīvotāji un tūristi tīko doties uz Kolku, lai apskatītu īpašo dabas ainavu. Nereti liedagā sakritušie koki rodas vētru laikā, piemēram, stāvkrastu nobrukšanas dēļ, kas līdzi sev paņem arī daļu meža. Iespējams, tuvāko mēnešu laikā Liepene kļūs par populāru tūristu galamērķi, jo jāpatur prātā, ka rudens vētrās koku var kļūt stipri mazāk un nonākt atkal citā pludmalē!