“Būtu palikusi dzīvot Smiltenē, ja tur būtu Mūzikas akadēmija!” Šova “X Faktors” lielais nezināmais – grupa “Tautumeitas”!

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

9 komentāri

Šovā “X Faktors” esam iepazinuši grupu “Tautumeitas”. Kad viņas kāpj uz skatuves, skatītāji zina, ka sagaidāms ne tikai spilgts dziedājums, bet arī lielisks vizuāli pārdomāts priekšnesums. “Tautumeitām” uz skatuves aiz muguras ir lielais “X” un arī viņas pašas mums skatītājiem ir lielais nezināmais. Tādēļ Bez Tabu iepazīstas ar “Tautumeitām”. Jo skaidrs, ka tad, kad nodziest skatuves gaismas, viņām ir vēl cita dzīve.

Bez Tabu pie vienas no “Tautumeitām” ciemos dodas agrā rīta stundā – 7.50, Lauma jau ir modusies un pošas dienas gaitām. Krāsojot skropstas pie spoguļa, Lauma gan atzīst, ka nakts pēc šova iestājas agrā rīta stundā, jo vēl reizes desmit noskatās uzstāšanos, analizē kļūdas… un tikai tad iemieg. Bet modinātājs nepielūdzami zvana agrā rīta stundā, jo ikdienas darbi nav atcelti.

“Tautumeitas” Lauma rītu iesāk ar krūzi kafijas un vitamīniem, bez tiem šova ritmu izturēt būtu pagrūti, atzīst lauku meitene galvaspilsētā:

Lauma

Lauma
Grupas “Tautumeitas” dalībniece

Es esmu no Smiltenes, un būtu labprāt tur dzīvojusi, ja tur būtu Mūzikas akadēmija.

Mūzika ir etnomuzikoloģes Laumas sirdslieta un dzīves galvenā ass, to viņa akcentē, skaidrojot mūzikas lomu savā dzīvē: “Es pieeju no dziedāšanas, spēlēšanas, no etnomuzikoloģijas, zinātniskā pieeja, un vēl es vadu raidījumu “Radio NABA”, kur klausos pavisam cita veida mūziku! Jā, mūzika ir manas dzīves centrā”.

Arī šorīt, lai pagūtu visu, kas ar mūziku saistīts, kafijas krūze nonāk līdzi ņemšanai paredzētā traukā. Lauma spēj tikai uzskaitīt, kādi ir šīs konkrētās dienas plāni: “No rīta es iešu uz bērnudārzu, man ļoti patīk bērni, jo pašai bērnu nav. Pēc tam man ir “X Faktora” mēģinājums, tad došos uz studiju ierakstīt vienu dziesmu kopā ar aktrisi Zani Jančevsku, bet vakarā būs koncerts ar citu grupu!”

Lauma gan nedaudz bažījas, kas balss aizkritusi, jo iepriekšējā dienā daudz skrējusi pa pilsētu un, braucot ar riteni no viena Rīgas gala uz otru, par daudz saelpojusi dzestro gaisu. Lauma paņem ģitāru, pastiprinātāju, pārliek ikdienai nepieciešamās lietas no vienas somas otrā, ieskatās pulkstenī un secina, ka jāskrien. Starp citu, tieši skrienot, precīzāk, ātri kustoties, Lauma ieekonomē laiku.

Jauna sieviete aizslēdz dzīvokļa durvis, noskrien lejup pa kāpnēm, sēžas automašīnā un ir ceļā uz pirmo darbavietu, privāto Montesori pedagoģijā balstītu bērnudārzu. Tur Lauma noskaņo ģitāru un atklāj, ka bērnībā mācījusies vijolspēli, bet prot arī klavieres, bungas, ģitāru. Viss, ko dara Lauma, šķiet ir ar kaisli un aizrautību, viņa mudina telpā sanākušos bērnus mesties trakulīgā dejā.

Ikdienā bez spožumiem un gliteriem uz ielas “Tautumeitas” paliek nepamanītas, bet uz skatuves viņas piedzīvo pamatīgas pārvērtības un pārsteidz skatītājus ikreiz: “Par tērpiem domājam visas kopā, ļoti daudz domā Aurēlija.”

To, ka “Tautumeitu” vizuālais tēls top ne bez pārpratumiem, atzīst arī Aurēlija. Viņa ir brīvmāksliniece, kurai nav divu vienādu dienu, jo ikdienā strādā pie dažādiem ar mūziku un mākslu saistītiem projektiem. Aurēlija ir arī grupas “Tautumeitas” mājaslapas veidotāja, šobrīd paralēli šovam strādā pie īpaša kalendāra izveides: “Tas ir manas mammas kalendārs, sastādīts pēc senās laika skaitīšanas sistēma, kad dienu nosaukumi citādāki.”

Skatuves tērpu tapšana veids, kā “Tautumeitas” attīsta pielāgošanās prasmes, jo Aurēlija rod ideju un tad tikai sākas.

Aurēlija

Aurēlija
Grupas “Tautumeitas” dalībniece

Mazi strīdiņi, jā, ir, atceros, bija viena reize, piektdienas vakars, tērpu ideja atrasta, saprotam, ka kaut kas īsti nav un ir jāmeklē cits risinājums, un tad sākas panika visiem.

Arī Lauma atceras kādu kritisku reizi: “Jā, traki bija! Bija paredzēts, ka būsim tērptas baltā, es biju visu izdomājusi, noskaņojusies, un pēdējā brīdī kopējā labuma vārdā vilksim ko citu. Mums bija sarkani topiņi, tas bija par lielu, un man vispār sarkanā krāsa ne īpaši.”

Lielākoties šova skatuves tērpi ir lienēti no labiem draugiem, tāpēc skapī ir tikai “Tautumeitu” iztikas minimums: “Šīs ir bikses, kas ir kādreiz kādam piederējušas, tagad otru dzīvi dzīvo “tautumeitas” svārkos.”

Vēl skapī glabājas linu krekls ar izšuvumiem, kas tapis darināts Latgalē un, protams, “Tautumeitas” kronis. Par kroni tautumeita Lauma runā ar īpašu noskaņu, atklājot, kas notiek, kad to uzliek galvā: “Laba sajūta, ja jāiet uz skatuves un ir nedrošības sajūta, tad tikai jāuzliek kronis, un viss būs kārtībā…”

Jautātas, kur “Tautumeitas” smeļas spēku, atbilde ir Latvijā un Latvijas dabā.

9 komentāri