Brantu pagastā top kas tāds, kas Latvijā vēl nav redzēts – pirmais sulu koku parks!

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

0 Komentāru

Smiltenes novada Brantu pagastā tapis pasaulē pirmais sulu koku parks, kurā iestādīti dažādu koku šķirņu stādi, lai pēc vairākiem gadiem no tiem varētu iegūt sulas.

Ideja par sulu koku parku radusies Ervinam Labanovskim, kurš aizraušanos ar sulu tecināšanu aizsācis pirms pieciem gadiem, kad radies dzirkstošo dzērienu un koku sulu sīrupu uzņēmums “BIRZĪ”. Ideja par sulu koku parku radusies pērn. Šobrīd teritorija vairāk kalpo par apskates objektu tūristiem, jo jāpaiet vismaz 15 gadiem, lai tajos varētu urbt un tecināt sulas.

Liela daļa stādu atceļojuši no Kanādas, kuri ar Smiltenes pašvaldības atbalstu jau ir sastādīti. Šobrīd parkā iestādītas Kanādas kļavas, dažāda veida bērzi un valrieksti. Taču ir plānots parku attīstīt.

Īpašs pārsteigums Latvijai ir fakts, ka sulu koku parkā audzē valriekstus. Dažos ASV štatos sulu no valriekstiem iegūst daudz, taču Latvijā tas ir jaunums. Ervins Amerikā pieprasīto dzērienu ir nobaudījis.

Ervins Labanovskis
sulu koku parka izveidotājs

Tā nav līdzīga nedz kļavu, nedz bērzu sulai. Viņa ir salduma ziņā kā kļava, bet klāt ir cidonijas un citrona garša. Tā ir ļoti garšīga un interesanta sula.

Ervins Labanovskis sulu koku parku sauc par eksperimentu. Kad būšot pārliecināts, ka sals Latvijai ir aiz muguras, sekošot lielais patiesības mirklis, kad skatīšoties, vai stādiem parādījušās lapas.

Tuvākais Ervina plāns ir papildināt sulu koku parku maijā, stādot 50 sudrabkļavas.

 

0 Komentāru