Bezmaksas e-paraksts izrādās maksas!? Atbildīgie skaidro, kāda iekārta jāiegādās

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

7 komentāri
Bezmaksas e-paraksts izrādās maksas!? Atbildīgie skaidro, kāda iekārta jāiegādās

Jolanta nolēma savai četrus mēnešus vecajai meitiņai nokārtot pirmo personas apliecinošo dokumentu, pie reizes atjaunoja arī savu ID karti. Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes darbiniece kopā ar jaunajiem dokumentiem iedeva kādu bukletu.

Bukleta pirmo lapu rotā vilinošs uzraksts: ”Trīs soļi līdz tavam bezmaksas e-parakstam”. Trīs soļi līdz bezmaksas parakstam gan ātri vien pārvērtās par pamatīgu pastaigu un, galu galā, prasīja arī finansiālus ieguldījumus. Jaunā māmiņa Jolanta tā arī nespēja iegūt e-parakstu, jo bija nepieciešams iegādāties ”karšu lasītāju”.

Jolanta
Nesekmīgi centās tikt pie e-paraksta

Pārbraucot mājās, saskāros ar to, ka šis bezmaksas e-paraksts nemaz nav bezmaksas. Ir nepieciešams iegādāties karšu lasītāju. Vēl bija iespēja lejupielādēt e-paraksta mobilo aplikāciju, to arī izdarīju, taču tur bija jānoskenē QR kods, ko nekur nevarēju atrast.

 

Tīmeklī redzams, ka karšu lasītāji maksā, sākot no trīs līdz divdesmit pieciem eiro. Ir arī advancētāki lasītāji, kuru cena jau pārsniedz 100 eiro. E-paraksta darbību nodrošina Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs.

Centra pārstāve Vineta Sprugaine norāda, ka ar katru gadu aizvien palielinās ar e-parakstu parakstīto dokumentu skaits. Piemēram, pērn šādu dokumentu skaits pārsniedzis jau 6 miljonus.

Vineta Sprugaine
Latvijas Valsts radio un televīzijas centra pārstāve

Es pieņemu, ka skatītājai ir bijis jāiegādājas arī dators. Mēs nesagaidām, ka saņemot eID karti tiks nodrošināti visi apstākļi, tajā skaitā interneta pieslēgums, lai šos pakalpojumus izmantotu. Karšu lasītājs ir atribūts, kas ir nepieciešams.

Ja eID kartes lietotājs dažādu apstākļu dēļ izvēlas nelietot e-parakstu ar eID karti, viņam ir iespēja pieteikties un izmantot mobilo lietotni ”eParaksts mobile”. Gadījumā, ja Latvijas iedzīvotājam nav iespējams apmeklēt centra klienta apkalpošanas speciālistus Rīgā, pastāv iespēja piekļuves datus saņemt arī ar kurjera starpniecību.

Šāds pakalpojums ir pieejams bez maksas, kurjeram nāksies pārbaudīt datu saņēmēja personas apliecinošos dokumentus, lai pārliecinātos, ka sensitīvos datus saņemt atbilstošā persona.

No šogad izsniegtajām eID kartēm, 80% ir aktivizēts e-paraksts. Gada pirmajos sešos mēnešos identitātes apliecināšanai eID un eParaksts mobile izmantots jau vairāk nekā 600 tūkstošu reižu.