“Bez Tabu” piedalās Covid-19 paraugu ņemšanas un testēšanas procesā

Skaidrīte Nitiša

Autors: Skaidrīte Nitiša

TV3 Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ļoti labi orientējas savstarpējo konfliktu un dažādu problēmu risināšanā.

2 komentāri
“Bez Tabu” piedalās Covid-19 paraugu ņemšanas un testēšanas procesā

Kā notiek Covid-19 paraugu ņemšana un testēšana, nostāsti ir dažādi. Klīst arī baumas un mīti. Vieni šausminās, ka neko briesmīgāku neesot piedzīvojuši, sajūta esot tāda, it kā kāds urķētos pa smadzenēm, citi apgalvo, ka nieks vien bijis. Lai pārliecinātos, kā tas notiek, “Bez Tabu” piedalās institūta “Bior” paraugu ņemšanas un testēšanas procesā.

“Bez Tabu” seko līdzi, kā paraugs uz Covid-19 tiek paņemts Ilzei. Vispirms Covid-19 paraugu ņemšanas punkta darbiniece Ilzi piereģistrē un informē par procesu.

Covid-19 paraugu ņemšanas punkta darbiniece

Tas nav sāpīgi. Citiem pat patīk. Prasa, lai atkārtojam. Tā, divu dienu laikā, tas ir maksimālais termiņš, uz jūsu e-pastu atnāks atbilde, ka ir piekļuves parole. Ja gadījumā parole nedarbojas, zvaniet, lūdzu, mums uz “Bior” numuru un nosauciet analīzes numuru! Tagad, lūdzu, pie dakteres!

Mediķe paraugu ņem no deguna. Sākumā no vienas nāss, tad no otras, pēc tam arī no rīkles. Brīdina, ka būs nepatīkami. Pēc procedūras Ilze dalās savās emocijās. Esot bijis ļoti ātrs process, nesāpējis. Nepatīkamāk bijis, kad paraugs ņemts no rīkles, taču tikai uz mirkli. Pie zobārsta esot nepatīkamākas sajūtas. Lielāks uztraukums bijis pirms procedūras.

Olga Valciņa
VALSTS ZINĀTNISKĀ INSTITŪTA “BIOR” DIREKTORA VIETNIECE LABORATORIJU JAUTĀJUMOS

Atkarībā no tā, kā cilvēkam uzbūvētas deguna ejas, atkarībā no subjektīvajām sajūtām, cik viegla roka ir darbiniekam, cik tievs ir tampons, no tā visa būs atkarīgs, kā katrs cilvēks jutīsies individuāli.

Dažādiem cilvēkiem sajūtas esot dažādas. Kad paraugi ir paņemti, tos sūta uz laboratoriju testēšanai. Olga Valciņa akcentē, ka paņemto paraugu testēšanas process ir sarežģīts, rit vairākās kārtās, vairākas stundas un to veic molekulārbiologu komanda. Iekārtas ir ļoti dārgas. Lai būtu pārliecība, ka rezultāts tiešām ir pozitīvs,”Bior” laboratorijā paraugus testē atkārtoti.

Visas laboratorijas, kas veic testēšanu, rezultātus nosūta uz Slimību profilakses un kontroles centru, kur informācija tiek apkopota. Ja personai testēšana veikta otro vai trešo reizi un rezultāts joprojām ir pozitīvs, SPKC, paziņojot ar Covid-19 saslimušo statistiku, jaunatklāto gadījumu skaitā neiekļauj tos rezultātus, kas atkārtoti bijuši pozitīvi.