“Bez Tabu” no ASV: ielas pilnas ar “bomžiem”, kuri smird pēc urīna un izkārnījumiem

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

9 komentāri

Sanfrancisko pilsētas centrā gandrīz nav iespējams nepamanīt saules brāļus. Visbiežāk viņi ierīkojuši kopīgas apmetnes, kuras pavada neciešama urīna un fekāliju smaka.

Ja Rīgā bezpajumtnieki visbiežāk redzami autoostas un Centrāltirgus rajonā, tad Sanfrancisko ir vairāki kvartāli, kur uz trotuāriem saceltas teltis. Bezpajumtnieki guļ gan guļammaisos, gan uz kartona plāksnēm. Bieži vien bezpajumtniekiem ir basas pēdas.

“Bez Tabu” pamana kādu bezpajumtnieci, kuras seju nosedz nirēju brilles. Viņa nespēj pastāstīt, kādēļ kļuvusi par bezpajumtnieci un cik ilgi jau ir bez dzīvesvietas. ”Nevaru atcerēties,” bezpajumtniece domīgi atbild uz “Bez Tabu” jautājumu, kādēļ viņa valkā nirēju brilles.

Vietējie iedzīvotāji “Bez Tabu” aicina ar bezpajumtniekiem nekontaktēties, jo viņi varot būt bīstami un mēdz būt garīgi slimi. Nereti viņiem līdzi ir ne tikai naži, bet pat šaujamieroči.

60 gadus vecais Deivids ir dzimis Sanfrancisko. Savu dzīvesvietu viņš zaudēja pirms aptuveni četriem gadiem, kopš tā laika vīrietis periodiski nakšņo uz ielas.

Deivids
Nespēj pietiekami nopelnīt

Es nevaru samaksāt par īri, tā ir pārāk augsta. Tā ir no 1000 dolāriem mēnesī. Un uz augšu. Man ir invaliditāte. Saņemu 1000 dolārus mēnesī. Īre maksā vismaz 1000 dolāru. Līdz pat 5000 dolāriem.

Parkā sastaptā Estra regulāri staidzina savus trīs četrkājainos mīluļus un novērojusi, ka liela bezpajumtnieku daļa ir atkarīgi no tā saucamajām smagajām narkotikām.

Pēdējo gadu laikā dzīvokļa īres maksa strauji kāpusi un nu par trīsistabu dzīvokli jāmaksā vismaz pieci tūkstoši mēnesī.

Estra
Sanfrancisko nejūtas droši

Šeit nav droši, es vairs nejūtos droši savā pilsētā. Man ir žēl to teikt eiropiešiem. Viss ir pasliktinājies. Vakaros ir bīstami atrasties ārpus savas dzīvesvietas. Manā mašīnā ir ielauzušies piecas reizes, tajā pat nekas neatradās. Es dzīvoju trīsistabu dzīvoklī (divas guļamistabas). Tie ir 5000 dolāru mēnesī. Ļoti dārgi. Agrāk tā nebija. Pēdējo piecu gadu laikā situācija ir pasliktinājusies. Brīžiem bezpajumtnieki neizskatās pēc bezpajumtniekiem. Viņiem vienkārši ir problēmas, viņi nevar atļauties dzīvesvietu.

Arī siltie laikapstākļi ir viens no faktoriem, kādēļ Sanfrancisko ielās cilvēki dzīvo cauru gadu.