Bez Tabu eksperiments: Pārbauda Covid antivielu daudzumu

Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

Pievienot komentāru

TV3 raidījuma Bez Tabu žurnālists Artūrs Špaks, operators Dzintars Rudzītis, kā arī raidījuma skatītāja Signe brīvprātīgi apmeklēja laboratoriju, lai veiktu covid antivielu testu.

Testa veikšanai nepieciešams paņemt asins analīzes 6 mililitru apmērā. Asins paraugi tiek nogādāti laboratorijā, kur speciālisti pārbauda antivielu daudzumu. Testa rezultāti zināmi jau pēc dažām stundām.

Saņemot rezultātus, noskaidrojas, ka nevienam no trīs iepriekšminētajiem cilvēkiem nav konstatētas Covid-19 antivielas, kas, kā norāda ”Centrālās laboratorijas” vadītāja Jana Osīte, esot labi.

Jana Osīte
”Centrālās laboratorijas” vadītāja

Tas nozīmē, ka organismi nav sastapušies ar šo vīrusu, tādēļ organismā necirkulē antivielas. Antivielas mēdz būt paaugstinātā daudzumā tiem, kuri ir pārslimojuši. Šie cilvēki ir nākuši pārbaudīties, esam atklājuši paaugstinātu antivielu daudzumu. Tam tā arī vajadzētu būt. Jāsaprot, ka antivielas nav akūtas antivielas. Ir jābūt noteiktam laika posmam, lai tās izstrādātos. Apmēram no 5.-16. dienai pēc simptomu parādīšanās. Ja sajūtaties slikti, nekādā gadījumā nevajag doties uz laboratoriju, lai nodotu antivielu testu. Jāveic ir Covid-19 tests, nevis antivielu tests.

Laboratorijas vadītāja norāda, ka antivielu testu vērtīgi nodot tiem cilvēkiem, kuri nesenā pagātnē pārslimojuši Covid. Nebūtu vēlams masveidā veikt antivielu testus un noslogot jau tā noslogotās laboratorijas.

Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra speciālisti aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju, kurš ir slimojis ar Covid-19, piedalīties pētījumā.

Jānis Kloviņš
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors

Gan antivielas, gan daudzas citas vielas mums ir jāpēta, lai saprastu, kā vīruss uzvedās cilvēka organismā. Pētīsim gan to, kā cilvēka ģenētika nosaka, vai cilvēks slimo, kādas var būt komplikācijas, gan cilvēkā esošie mikroorganismu mijiedarbošanās ar vīrusu. Kā tie var pasliktināt vai uzlabot slimības ārstēšanās gaitu.

Ja vēlaties piedalīties pētījumā, plašāka informācija jāmeklē mājaslapā www.genomadatubaze.lv. Kā norāda pētījumu centra direktors, ļoti iespējams, ka pētījuma dalībniekiem pat nebūs nekur jābrauc, speciālisti apmeklēs pētījuma dalībnieku mājās. Citos gadījumos var nākties apmeklēt norādīto laboratoriju.

Paaugstināts Covid antivielu daudzums organismā nenozīmē, ka var izstrādāties imunitāte pret saslimšanu ar Covid. Pētnieki visā pasaulē šobrīd vēl tikai pēta Covid-19 antivielu iedarbību.