Bez angļu valodas zināšanām, bet ar vēlmi elpot pasaules gaisu. Stāsts par modes dizaineri Žaneti Auziņu Londonā

Agnese Drunka

Autors: Agnese Drunka

Bez Tabu raidījuma vadītāja, kas visiem stāstiem pieķeras ar pieredzējušas žurnālistes krampi.

Pievienot komentāru

Viesojoties Londonā, raidījums “Bez Tabu” uzmeklēja modes mākslinieci Žaneti Auziņu, kura nu jau četrus gadus dzīvo Londonā. Viņa turp aizbraukusi, jo Latvijā jutusies nelāgi, iespējams, ka tā bijusi depresija…, tāpēc nolēmusi meklēt savu vietu plašākos ūdeņos. Pēc četriem gadiem viņa atguvusi ticību saviem spēkiem un iekarojusi vietu modes industrijas lielvalstī.

Modes mākslinieci Žaneti Auziņu satiekam Londonā, ceļā uz studiju, kas atrodas mākslinieku apdzīvotā ēkā. Pirmajā stāvā ir mūsdienu mākslas izstāžu zāle, bet otrā stāvā telpas, kurās saimnieko dažādi radošo industriju pārstāvji, tostarp arī dizainere no Latvijas, kura nu jau iedzīvojusies lielpilsētā. Bet atbraukusi ar mazu melnu somiņu, bez angļu valodas zināšanām, toties ar vēlmi mainīt savu dzīvi.

Žanete atklāti stāsta par sākumu Londonā: “Es esmu ļoti pateicīga daudziem latviešiem, kuri man tai laikā, kad ierados Londonā, palīdzēja. Es tik vienkārši  atvēru datoru, Facebook un uzrakstīju pāris cilvēkiem. Viņi uzreiz atsaucās. Pateicoties viņiem, es dabūju darba atļauju, atvēru bankas kontu, atradu, kur dzīvot… Tā viss sākās.”

Pirmie divi gadi pagāja, mācoties angļu valodu, jo, kā teic Žanete, tad sākumā no tā baiļu un afekta stāvokļa par to, ka viena svešā valstī, kā tiks ar to galā, vispār varējusi pateikt tikai “jā” un “nē”.

Pirmajam šokam pāri tikts tāpēc, ka Žanete sevi sauc par disciplinētu cilvēku.  Sarunā jaušams, ka te, elpojot pasaules elpu, modes māksliniece atguvusi ticību sev, motivāciju radīt un sajutusi savu īsto spēku.

Žanete par to, ka šī ir iespēju zeme: “Tu visu laiku esi attīstības procesā…, forma, krāsa, audums,  jauni audumi. Te visu laiku kaut kas mainās. Turklāt es varu strādāt ar jauniem stilistiem, jauniem dizaineriem  un varu jau piedāvāt arī savu dizainu šeit.”

Komanda nav liela. Viņas strādā trijatā, taču, ja vajag visu no – līdz var paveikt modes dizainere pati. Dienā, kad ciemojas “Bez Tabu”, dizaineres kolēģes esot aizmukušas. Bet, atklājot darba specifiku, uzzinām, ka Žanetei darba organizācija te rit ar kurjera un e-pasta palīdzību. Viņa arī mums rāda, ka nule kā saņēmusi no viena modes nama audumu, gaida piegrieztnes un tad sākas viņas misija.

Žanete stāsta: “Mēs, saņemot piegrieztnes, izstrādājam pirmos modeļus, izsaucu kurjeru un nosūtu tos uz modes studiju, no kurienes tie tālāk “aizies” uz ražošanu.”

Vērtējot četrus Londonā pavadītos gadus dizainere atzīst, ka ieradusies te ar pamatīgu pieredzi, modes industrijā uzkrātu bagāžu. Te viņai bijusi iespēja savu pieredzi likt lietā, līdz ar to pārliecinājusies, ka Londonā ir pieprasīta.

To apliecina darba kabinets, kur visapkārt ir viņas darbi. Žanetes veikumu novērtē modes dizainere Mila Maria, latviešu dizainere strādā pie šīs modes mākslinieces kolekciju izstrādes. Otrā telpas malā ir tērpi, kas domāti Milānas frizieru šovam, tapuši sadarbībā ar Londonā dzīvojošu itāļu stilisti Rubinu Marčiori.

Žanete atzīst, ka viņai nav milzu ambīciju iekarot britu modes tirgu, viņa tikai godīgi dara savu darbu, kas patīk, turklāt spēcīgi attīstītas modes industrijas valstī.

“Ja tu šeit trīs gadus noturies, bizness sāk attīstīties, sāk veidoties jauni kontakti, runas par Tevi aiziet no mutes mutē un klienti uzrodas,” atklāj modes dizainere, kura allaž visiem stāsta, ka ir no Latvijas.

Atvadoties no Žanetes Londonā, sarunājam tikties mājās, jo mākslinieces darba augļi jau ceturtdien būs baudāmi Rīgā. Modes skatē tāpat kā dzīvē Žanete ar savu dizainu negrib nevienu pārsteigt, tikai vēlas, lai cilvēki sajūt krāsas, noskaņu un stāstu par sievieti.

Foto