Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Komentāri

Vairāki pamatskolas vecuma pusaudži riskē, lai sociālajos eksperimentos pārbaudītu sabiedrības godaprātu un pieķertu zagļus. Valsts policijā (VP) šādu nodarbi neatbalsta.

Vai tu zagsi no bērna? Ar šādu virsrakstu Youtube.com izvietoti vairāki video iemūžināti sociālie eksperimenti, kuros vien 14 gadus veci pusaudži provocē atsevišķus indivīdus, pārbaudot viņu godaprātu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Puiši līdzcilvēka acu priekšā izmet vai it kā aizmirst mobilo tālruņu butaforijas un ar slēpto kameru fiksē cilvēku reakciju – iebāzīs kabatā vai atdos īpašniekam? Ja persona piesavinās, pusaudži uzrunā zagļus. Pat pēc tam, kad zādzība fiksēta video, nereti ļaudis turpina noliegt, ka jebko ņēmuši. Izpēti veic Rīgas tuvumā un Daugavpilī.

“Novērojām, ka Rīgas tuvumā zog nabadzīgāki, bet Daugavpilī arī parasti cilvēki, saģērbušies normālās drēbēs, pašiem automašīna, labi, dārgi telefoni,” par novērojumiem informē pusaudzis Sandis, sakot, ka līdz šim nozagtas astoņas tālruņu butaforijas.

Emīls, 14 gadus vecais aktīvists

Dažiem cilvēkiem ir tāda mentalitāte. Naudas nekad nevar būt par daudz, arī materiālās vērtības. Sak, kas tur tāds? Lieka nauda noder.

VP apstiprina – ja redzams, ka cilvēks savu mobilo tālruni vai kādu citu mantu pazaudē, ir nepieļaujami to piesavināties, jo tādā gadījumā šāda rīcība traktējama kā zādzība.

Taujāti, vai nav bail uzsākt komunikāciju ar svešinieku pēc tam, kad viņš piesavinājies svešu īpašumu, pusaudži vienbalsīgi noliedz jebkādu baiļu sajūtu.

“Īstenībā, ir interesantāk, ja notiek kaut kādi atgadījumi, ja cilvēks gadās ļoti slikts un agresīvs. Tādus video ir interesantāk skatīties. Ja viss norit mierīgi, ziniet, tas nav tik interesanti. Cilvēkiem patīk drāma, viņi uz to skatās,” teic pārdrošais pusaudzis Emīls.

Likumsargi gan šādu pārdrošību neatbalsta.

Dairis Anučins, Valsts policijas pārstāvis

Valsts policija principā neatbalsta šāda veida sociālos eksperimentus, jo tomēr nekad nevar zināt, kas ir šis cilvēks, kurš nav rīkojies godprātīgi, kādi ir viņa mērķi, ko viņš, nezinot, ka tiek filmēts, darīs.

Ja tomēr jaunieši vēlas veikt šādus eksperimentus, policijā iesaka, uzrunājot negodprātīgo personu, uzreiz likt viņam saprast, ka tiek filmēts (tas mazināšot agresijas risku), vai ziņot likumsargiem par konkrēto personu.

Bez Tabu jau iepriekš stāstījis par pusaudžu sociāli aktīvajām izpausmēm. Piemēram, reiz viņi video iemūžinājuši, ka, trauksmes sirēnai skanot, Daugavpils lielveikala apmeklētāji nepamet telpas, kā arī veikala pārstāvji nereaģē atbilstoši šādai ārkārtas situācijai.

“Ir bijuši ļoti daudz gadījumu, kad palīdzam citiem. Piemēram, vienreiz automašīna ietriecās citā spēkratā, bet aizmuka. Mēs izsaucām policiju, piefiksējām numuru. Mēs bieži palīdzam cilvēkiem, piemēram, ja palīdzība nepieciešama kādam uz ielas,” skaidro pusaudžu grupas līderis Sandis.

Puiši atzīst, ka pagaidām viņu rīcībā nav tie labākie resursi video veidošanai, tomēr apsver iespēju iegādāties labāku aprīkojumu. Viņu veidotos video var aplūkot šeit!

Foto

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl