Vecumnieku ezerā dramatiski samazinās ūdens līmenis! Vietējie iedzīvotāji tajā vaino vietvaras neizdarību

Alberts Dinters

Autors: Alberts Dinters

Bez Tabu raidījuma žurnālists ar specializāciju kriminālstāstu šķetināšanā. Īpaši ass un nesaudzīgs, aizstāvot vides tīrību un dabas saudzēšanu.

18 komentāri

Pamatīgs klājiens ar gliemežvākiem, ar ūdenszālēm apauguši akmeņi, ūdens līmenis vietām atkāpies par piecpadsmit metriem. Ierindas cilvēkam, kurš pirmo reizi ierauga šādu skatu, varētu šķist, ka Vecumniekos ir notikusi dabas katastrofa un jāsit trauksmes zvans, lai bojā neaizietu visa ūdenī esošā dzīvā radība.

Ūdens līmenis Vecumnieku Vecajā ezerā kristies sāk maijā. Kā zina teikt vietējie iedzīvotāji, tas esot noticis tamdēļ, ka sabojājušās slūžas, ar kurām tiek regulēts ezera ūdens līmenis. Tad līmeņa krišanās apstājusies, bet tad atsākusies no jauna. Centimetru pa centimetram, līdz ūdens līmenis nokrities par aptuveni vienu metru.

“Bez Tabu” skatītājs

”Es esmu runājis ar pagasta deputātiem. Gan oficiāli, gan neoficiāli. Atbildes ir vienas un tās pašas, ar slūžām viss ir kārtībā, vainīgs ir karstais laiks.”

Kad pie ezera ierodas “Bez Tabu”, pie slūžām rosās ūdenslīdējs, kurš tikko izniris virspusē. Pēc sarunas nojaušams, ka viņš apsekojis hidrobūvi, meklējot, kur ūdens noplūst. Viņš uz būves esošajam pagasta pārvaldes vadītājam Guntim Kalniņam un strādniekiem skaidro, ka pie vainas varētu būt pirmais slūžu aizvars. Savukārt “Bez Tabu” pagastvecis skaidro, ka ar slūžām viss ir kārtībā.

”Trešais vai ceturtais aizvars ir caurule zem zemes, ar kuras palīdzību regulē caurteci, jo vecais ezers ar grāvja palīdzību ir savienots ar jauno. Pārējās slūžas, kad tika labiekārtoti krasti, tika likvidētas. Ūdens līmeņa zudības iemesls ir karstais laiks.”

Pagasta pārvaldes priekšnieks stingri turas pie šīs versijas, kurai apkaimes iedzīvotāji ticēt negrib. Dažs labs neoficiālā sarunā ar “Bez Tabu” pastāsta, ka ūdens līmeņa krišanās ir bijusi strauja. Ezerā ietekošās upītes gultnē tiek atrādīts pamatīgs akmens un iedzīvotāji saka, ka vēl pirms nedēļas tas ir bijis zem ūdens. Dīvaina un neticami strauja ūdens izgarošana.

Foto

18 komentāri