Aukstumpumpa tieši Valentīna dienā! Ko darīt – skūpstīties vai iztikt ar gaisa bučām?

Alise Kubiloviča

Autors: Alise Kubiloviča

Bez Tabu raidījuma žurnāliste, kura ar lielu rūpību un uzmanību iesaistās sadzīvisku konfliktu un nebūšanu risināšanā.

1 komentārs

Ikvienam, kam kādreiz bijusi aukstumpumpa, nebūs sveša kņudinošā sajūta uz lūpas, kas liecina par tās tuvošanos. Kad nelūgtā viešņa ir klāt, jau par standarta frāzi no apkārtējiem kļuvis ieteikums – nebučoties vējā. Tomēr aktuāls ir jautājums, vai skūpstiem ar aukstumpumpām ir kāds sakars?

Aptaujātie Rīgas iedzīvotāji dalās divās daļās. Vienā pusē ir tie, kuriem šķiet, ka aukstais laiks ir pie vainas tam, ka izmetas nevēlamās pumpas. Tomēr citi kategoriski to noliedz, uzskatot, ka tas ir sabiedrības vidū radies stereotips.

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīcas dermatoloģe ievieš skaidrību, atklājot, ka tas ir mīts.

Evija Ceriņa
Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas dermatoloģe

Tas ir mīts. Aukstumpumpas ir herpes vīrusa infekcija, lipīga slimība. Ja cilvēkam ir aukstumpumpa, protams, inficēties var arī partneris. Bet nav zināms, vai otrs cilvēks arī nav inficēts, jo ļoti daudz cilvēkiem ir šis vīruss.

Evija Ceriņa atklāj, ka 90% cilvēku ir herpes vīruss. Lai izvairītos no aukstumpumpām, īpaši mazu bērnu vecākiem, par to jādomā jau atvases bērnībā. Viens no variantiem ir izvairīties no bučām, ja vecākiem ir herpes vīruss. Tāpat dermatoloģe iesaka izvairīties no skūpstīšanās, ja uzmetusies aukstumpumpa. Tā vietā izvēlēties atbilstošus, kopjošus produktus lūpām, lai tā ātrāk sadzītu.

1 komentārs