Ārste: “Vates kociņi ir bīstami ausīm!” Kam īsti paredzēti tik iecienītie vates puļķīši?

Roberts Blass

Autors: Roberts Blass

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš gatavs iedziļināties un risināt smagas situācijas un noziegumus. Ļoti rūpīgi iepazīstas un izvērtē pieejamo informāciju.

Pievienot komentāru

Brīdinot par bīstamību, ārsti neiesaka ausu tīrīšanai izmantot vates kociņus. ”Bez Tabu”, uzrunājot iedzīvotājus, noskaidro, ka daudzi tos tomēr izmanto ausu tīrīšanai. Raidījuma  skatītāja vaicā: kam tad tie paredzēti?

Daudzi Rīgas ielās uzrunātie Latvijas iedzīvotāji un tūristi no citām valstīm uzskata, ka vates kociņi paredzēti ausu tīrīšanai. Daudzi tos arī izmanto šādam nolūkam. Tomēr ārsti iesaka aizmirst vārdu salikumu ”ausu tīrāmie kociņi”, jo tie šim nolūkam nav paredzēti, apdraud ausu veselību.

Gita
Bez Tabu skatītāja

Nesen reklāmā Latvijas Radio1 dzirdēju LOR klīnikas aicinājumu ausis tīrīt ar pirkstu, un nekādā gadījumā šim nolūkam neizmantot vates kociņus. Bet – kam tad ir domāti vates kociņi, kas nopērkami katrā veikalā? Vai tiešām ausis var iztīrīt ar pirkstu? Tas nav joks?

Ieva Dambe
“Veselības centra 4” otorinolaringologs

Tie ir domāti daudz kam citam, tikai ne ausīm. Ar tiem tīrot ausis, sērs tiek sabīdīts iekšā, veidojas sēra korķi, dzirde kļūst sliktāka. Tādā gadījumā būs jādodas pie daktera. Daktera kabinetā skalošana būs krietni sāpīgāka, ilgāka un grūtāka. Ar vates kociņiem var ļoti stipri saskrāpēt ausis. Kad ir pušums, var rasties kārtīgs iekaisums, kas arī var būt ļoti sāpīgs, grūti izārstējams, mokošs un ciešanas radošs.

Ārste Ieva Dambe brīdina par bīstamību, ausu tīrīšanai izmantojot arī citus priekšmetus. Ausu tīrīšanai var izmantot vienīgi pirkstu, to ievietojot ausī vien virspusēji. Daktere uzsver, ka sērs ausī pat ir nepieciešams.

”Sērs ausī aizsargā mehāniski. Tāpat tas aizsargā pret baciļiem, sēnēm, vīrusiem. Auss ejā tas ir nepieciešams kā aizsargs,” piebilst daktere Dambe.

Noskatoties sižetu, kas pievienots zemāk, uzzini, kādās dzīves situācijās vates kociņi var būt noderīgi.