“Arāla jūru zini? Nemaz nav līdzīga!” Tā tagad izskatās kādreiz 4. lielākais ezers pasaulē

Diāna Logina

Autors: Diāna Logina

Bez Tabu raidījuma producente. Atbild par Bez Tabu saturu un komandas darbu.

0 Komentāru

Arāla jūra kādreiz bijis viens no pasaules lielākajiem ezeriem, kas atradies Kazahstānas un Uzbekistānas teriotorijā, taču pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados tas sācis strauji izžūt. Šobrīd no tā saglabājušies vairs tikai nepilni 20 procenti.

Kādreiz Arāla jūras platība bija vairāk nekā 68 tūkstoši kvadrātkilometru, kas būtu līdzvērtīgi mūsu 850 Lubāna ezeriem! Katrā ziņā, pateicoties milzu ūdens rezervuāram, Arāla jūrai Vidusāzijas ekosistēmā vienmēr bijusi milzīga loma. Ezera izžūšana sākās, kad tā divu lielāko pieteku ūdeņi tika novirzīti kokvilnas rūpniecībai. Mērķis uzlabot Padomju Savienības kokvilnas eksporta apjomus tika sasniegts. Taču vietā tika iegūtas milzīgas tuksnešainas teritorijas, kur var aplūkot kuģu vrakus, kur plosās smilšu vētras un būtiski mainījusies apkārtējā vide. Piemēram, kontinentālās ziemas ir kļuvušas vēl bargākas, bet vasaras – karstākas.

Šobrīd viens no galvenajiem uzdevumiem – novērst sausajā jūras dibenā izgulsnējušos sāļu un dažādu ķimikāliju, kas tur ir sakrājušās, izplatīšanos apkārtējā vidē. Viens no veidiem, kā to novērst, ir koku stādīšana un aizsargjoslas izveide. Tieši tāpēc jau vairāk nekā pusgadu tiek realizēts apjomīgs koku stādīšanas projekts.

Šobrīd koki ir sastādīti jau vairāk nekā 500 000 hektāru platībā. Piesaistot studentu brigādes, tiek stādītas plūmes, vīnogas, ābeles, aprikozes un ķirši.

Ja atgriežas pie salīdzinājuma ar mūsu pašu Lubānu – arī izžuvušais, mazais Arāls joprojām ir aptuveni 175 reizes lielāks par Lubāna ezeru! Arāla jūras platība šobrīd ir nedaudz vairāk par 13 tūkstošiem kvadrātkilometru.

0 Komentāru