Artūrs Špaks

Autors: Artūrs Špaks

Bez Tabu raidījuma žurnālists, kurš labi orientējas ceļu satiksmes lietās, apdrošināšanas strīdu un dažādu konfliktu risināšanā.

1 komentārs

Olimpiskās bronzas medaļas ieguvējs – Bobsleja federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis – atklāj, ka bobslejistu sniegumu ietekmē gan bobslejistu speciālo apavu stāvoklis, gan stūmēju galvas leņķis bobā.

Par labākajiem stūmējiem skaitās tie, kuri bobā prot ātri ielēkt gan no tā labās, gan kreisās puses. Tas palīdz treneriem eksperimentēt ar stūmēju pozīcijām, lai atrastu visefektīvāko variantu. Ekmanis stāsta, ka pasaulē labākie boba stūmēji pirmos 20-30 metrus skrien ātrāk nekā godalgotais sprinteris Useins Bolts no Jamaikas.

Ielecot bobā, stūmēji nedrīkst aizskart pilotu, lai netraucētu boba vadīšanu. Stūmēju galvenais uzdevums ir pēc iespējas ātrāk bobu iestumt un tad tajā sagrupēties, lai uzlabotu aerodinamiku.

Zintis Ekmanis
Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas ģenerālsekretārs

Viena no mākām ir īstajā brīdī ielēkt bobā. Ja viens solis ir par daudz, tad sanāk bobu aizkavēt. Kādreiz mērījām, ka ar pilnīgi jauniem apaviem, bobslejisti ieskrienas par 0,2 sekundēm ātrāk, nekā ar jau lietotiem.

Tas skaidrojams ar ”adatu” nolietojumu apavu zolēs. Ekmanis atklāj, ka bobslejistu apavos ir 650 adatu, kas ir gana asas, lai varētu veikt arī adatu terapiju.

Divnieku bobs ir par 82 centimetriem īsāks nekā četrinieku, likumsakarīgi, ka atšķiras arī ekipāžas svars. Četrinieku ekipāžas svars svārstās ap 630 kilogramiem (boba svars 210 kg), turpretī divnieku ekipāža sver ap 390 kg (boba svars 170 kg).

”Bez Tabu” ir unikāla iespēja aplūkot Uģa Žaļima, kurš nekvalificējās olimpiskajām spēlēm, bobu. Zintis Ekmanis latviešu sportistu bobus sauc par kaujas ratiem. Bobā tikai pilotam ir neliela atzveltnīte, stūmējiem doti tikai rokturi, kur pieturēties. Nekāda polsterējuma nav. Z. Ekmanis norāda, ka divnieku bobu, salīdzinot ar četrinieku bobu, vadīt ir sarežģītāk.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl